Normal Kurye

Normal Kurye

Normal Kurye Nedir?

Kurye hizmetleri müşterilerin beklentileri dahilinde hizmet veren taşıma elemanlarının yaptığı işi kapsamaktadır. Günümüzde çeşitli eşyaların özellikle büyük şehirlerde bu hizmet ile taşındığı görülmektedir. Bunun yanında paket servisi yapan işletmeler de kurye hizmeti alarak ürünlerinin zamanında müşterilere ulaşmasını sağlarlar.

Kurye hizmetleri genellikle müşterilerin beklentileri dahilinde hızlı hareket ederek teslimatları zamanında yaparlar. Bunun yanı sıra çeşitli durumlar için kurye hizmetlerinin farklı zaman dilimlerinde gerçekleşmesi de mümkündür. Ülkemizde kurye hizmetlerinin genel kapsamı hızlı ve garantili taşıma şeklindedir. Bazen acil durumlar için bir evrakın ulaştırılması gerekirken, bazen de toplu dağıtım yaptırmak için kurye hizmeti satın alınır. Ülkemizde farklı kurye hizmetleri vardır.

Kurye Çeşitleri

Kurye hizmetleri oldukça çeşitlidir. Normal kurye, moto kurye, motorlu kurye, Vip kurye, ekspress kurye, arabalı kurye çeşitleri akla ilk gelen kurye çeşitleri arasında yer alır. Bu kurye hizmetlerinin dışında aynı zamanda şehir içi ve şehirler arası olarak da ikiye ayrılır. Bazı acil durumlar için gece kurye ya da acil kurye hizmeti satın almak da mümkündür.

Özel ve hızlı kurye hizmeti arayanlar için Elit kurye hizmeti sunulmaktadır. Günümüzde kurye hizmetlerinin müşteriye göre değişebilen birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu kurye hizmetlerinin çeşitlenmesinde müşterilerin beklentileri önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda farklı kurye çeşitlerinin fiyatlandırılmasında da farklı ücretlendirmeler öne çıkmaktadır.

Kurye –Kargo Farkları

Kurye de kargo da esas olarak eşya taşımaktadırlar. Bunun yanında kurye hizmetlerinde görülen bazı farklılıklar kargodan ayrışmasına neden olur. Örneğin kurye hizmetinde genellikle teslimat saatler içinde gerçekleşmektedir. Oysa kargo işleminde taşıma işlemleri genellikle 2 ile 3 gün arasında olur. Bunun yanı sıra kurye hizmetlerinin alt dalları ve fiyatlamaları kargo firmalarına göre daha fazladır. Kurye çağırma aynı zamanda işleri daha da kolaylaştırır.

Kurye ve kargo firmalarının genel olarak farkları bu şekildedir. Bunun yanı sıra kurye hizmetlerinin genellikle moto kurye olarak sürdürüldüğü ve moto kurye hizmetlerinin aynı zamanda paket servisi hizmeti için de tercih edilebildiği bilinmektedir. Ülkemizde kurye hizmetlerinin bu şekilde sürdürülmesinin bir sonucu olarak e-ticarette ve e-siparişlerde önemli bir hizmet kolu olarak ön plana çıkar.

Kurye-Lojistik Firmaları Farkları

Kurye ve lojistik firmaları esas olarak eşya taşısalar da iki hizmet arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Her şeyden önce kurye hizmeti tek parça ürünleri taşımaya odaklıdır. Lojistik firmaları ise genellikle çok sayıda eşyayı taşımaya odaklanır. Her ne kadar lojistik firmaları tek parça eşya da taşısa yine de genel olarak çok sayıda eşyayı aynı anda taşıyabilir.

Kurye ve ev taşıma gibi hizmet veren lojistik firmalarının farkları arasında kurye hizmetinin genellikle şehir içi olması öne çıkar. Her ne kadar Ankara kurye hizmetlerinin şehirlerarası taşıma için de tercih ediliyor olması görülse de kurye hizmetlerinin bu hizmeti genellikle oldukça pahalıdır. Oysa şehirler arası eşya taşımada eğer toplu taşıma yapılacak ise fiyat olarak mantıklı olan taşıma ve lojistik şirketlerinden hizmet almaktır.

Moto Kurye Nedir?

Kurye denilince akla ilk gelen görüntü moto kurye hizmetidir. Bu hizmette genellikle kafasında koruyucu bir kask ile motorunun arkasında çeşitli eşyaları ya da yemekleri taşıyan elemanları görmek mümkündür. Özellikle pandemi nedeni ile ev yasaklarının ortaya çıkması ve zaman zaman pandemi nedeni ile sokağa çıkma yasaklarının görülmesi ile bu sektörde de birçok insan istihdam edilmeye başlanmıştır.

Moto kurye kurye hizmetlerinde en çok kullanılan kurye çeşididir. Aynı zamanda bu kurye hizmeti sayesinde insanların daha acil ve önemli hizmetleri alabilmesi de mümkündür. Bazen gece kurye hizmeti olarak, bazen vip kurye hizmeti olarak görülen bu kurye hizmetlerinde esas olan hızlı kurye şeklinde davranabilmektir.

Arabalı Kurye Nedir?

Genellikle moto kurye kurye denilince akla gelen görüntü olsa da her zaman moto kurye elemanlarının taşıyabileceği kadar küçük ürünlerin taşınması mümkün olamayabilir. Bunun yanı sıra kurye elemanları aynı zamanda müşteri beklentileri doğrultusunda daha büyük ebatlı parçaları da taşıyabilmektedirler.

Kurye elemanları büyük eşyalar için arabalı kurye olarak hizmet vermektedir. Arabalı kurye hizmetleri büyük eşyaların bir yerden bir yere hızlı bir şekilde taşınmasını ifade eder. Arabalı kurye hizmetleri sayesinde müşteriler kurye gönderme işinin hızlı bir şekilde taşınmasını garanti almaktadırlar. Günümüzde kurye hizmetlerinin niteliklerine bakıldığında çoğunlukla motorlu kurye hizmeti alınırken bazen arabalı kuryenin zorunlu olduğu haller de ortaya çıkmaktadır.

Şehiriçi ve Şehirler Arası Kurye Nedir?

Kurye hizmetleri araçlara göre değişebilmekler birlikte aynı zamanda şehir içi ve şehirlerarası olarak da ikiye ayrılmaktadır. Kurye hizmetlerinin şehirlerarası olan şekli kargo hizmetinden farklı olarak daha hızlı ve daha pahalıdır. Bazen acil gönderiler için bu hizmetin tercih edildiği görülür. Bu nedenle halen müşterilerin beklentileri dahilinde şehirler arası kurye hizmeti sunulmaktadır. İzmir kurye gibi şehirlerarası kurye hizmeti çok yaygındır.

Şehir içi kurye hizmeti ise kurye hizmetlerini ana omurgasını oluşturmaktadır. Bu hizmet genel kurye hizmetlerinin temeli olmakla birlikte şehir içinde bulunan hava alanları için de ayrı tahsis edilmiş bir hizmeti de kapsamaktadır. Şehir içi kurye aynı zamanda yakın mesafeler için yaya kurye olarak da görülebilir. Çeşitli şehirlerde örneğin Bursa kurye hizmetlerinde şehir içi taşıma görülmektedir.

Vip Kurye Nedir?

Kurye çeşitleri kullanılan araçlara ve kuryelerin gittiği mesafeye göre özelleşebilmekle birlikte aynı zamanda kurye hizmetleri müşterinin özel durumlarına göre de çeşitlenebilir. Kurye hizmetlerinin değişen müşteri beklentilerine göre özelleşen bir türü de Vip kurye hizmetidir. Normalde Şişli kurye hizmetleri genellikle saatler ile teslimat yapılan bir hizmettir. Bazı durumlarda müşteriler daha hızlı teslimat isteyebilir.

Normal kuryenin tersine Vip kurye hizmetinde hava durumuna ve yolun durumuna göre sunulan hizmet 30 dakika civarındadır. Vip kurye hizmetleri müşteriye özel bir hizmet olup, kurye elemanları aldığı ürünü ve eşyayı ya da evrakı sadece istenilen noktaya farklı noktalara uğramadan ulaştırmaktadır. Bazen fiyat farkına bakmaksızın müşterilerin bu hizmeti almak istediği görülür.

Ekspress Kurye Nedir?

Ekspress kurye hizmeti normal moto kurye hizmeti ile Vip kurye arasında sunulan bir hizmettir. Bu hizmette fiyat olarak Vip kuryeden ucuz, moto kurye hizmetinden ise pahalıdır. Ulaştırma ve teslimat süreleri olarak ise ekspress kurye hizmeti yaklaşık olarak 90 dakika içerisinde teslimat yapabilmektedir. Aynı zamanda bu hizmette diğer özel hizmetler gibi müşteriye özel bir hizmettir.

Ekspress kurye hizmeti fiyat/performans olarak müşterilerin beklentilerini karşılayan bir hizmettir. Aşırı pahalı olmayan ve bunun yanında müşterinin beklentileri dahilinde fazla hızlı kurye türünden olmayan bu hizmet, ikincil aciliyet gerektiren yerlerde tercih edilmektedir. Günümüzde ürünün hem hızlı hem de ucuz taşınması bu kurye hizmeti ile mümkündür.

Gece Kurye Nedir?

Bu kurye hizmetlerinin dışında ise kurye hizmetinin çalıştığı zaman dilimi de çeşitlenmesine neden olmuştur. Normalde kurye elemanları normal mesai saatleri içerisinde çalışmaktadırlar. Fakat Sultanbeyli kurye hizmetine olan talep, gece ya da gündüz, hafta içi ya da hafta sonu olabilir. Bu nedenle de acil durumlar için gece kurye hizmeti talep edilmektedir.

Gece kurye hizmetleri genellikle mesai saatleri dışında verilen bir hizmettir. Gece dışında, sabahın erken saatlerinde de bu hizmet alınabilir. Genellikle acil durumlar için tercih edildiğinden dolayı acil kurye hizmeti olarak da anılmaktadır. Günümüzde farklı ihtiyaçlar için talep edilen bir hizmet olup, müşterilerin bu konuda beklentileri hızlı ve güvenli olarak karşılanır.

Yaya Kurye Nedir?

Kurye hizmetlerinin tamamı araçlar ile yapılmaz. Aynı zamanda bazı dağıtımlar için yaya dağıtım yapmak daha mantıklıdır. Örneğin, gazete ya da mecmua dağıtımı, ya da el ilanı dağıtımı gibi dağıtımlar için araçlı Güngören kurye tercih etmek, eğer tercih edilen taşıma yerleri birbirine yakın ise pek tasvip edilmez.

Bu tür durumlar içil yaya kurye hizmetleri daha mantıklı olmaktadır. Yaya kurye hizmetleri müşterilerin beklentileri dahilinde belirli bir muhitte yuvalanmış dağıtım yerlerine el ile dağıtım yapma imkanı sunar. Aynı zamanda bu hizmette afiş, el ilanı dağıtılabilmekle birlikte düğün davetiyesi ya da toplantı bilgilendirme gibi matbu kağıtlar da dağıtılabilir. Bu tür dağıtım nispeten diğerlerine göre daha yavaş fakat fiyat olarak daha makul seviyelerdedir.

Kurye Ve E-Ticaret

Kurye kullanımının en yaygın kullanıldığı alanlardan birisi de e-ticaret siparişleridir. E-ticaret firmaları genel olarak müşterilerin hızlı sipariş alabilmelerine imkan tanımak için bu hizmeti tercih ederler. Genellikle kendi bünyelerinde kurye elemanları istihdam eden bu firmalar aynı zamanda yoğun oldukları zamanlar için de kurye kiralama yaparlar.

Kurye kiralama sayesinde e-ticaret kurye firmalarının geçici olarak istihdam yapmaması sağlanır. Dönemlik olarak kurye firmalarından kiralama usulü alınan bu kurye,  elemanları işler normal yoğunluğuna döndüğünde tekrar kendi asli şirketlerine döndüğü görülmektedir. Günümüzde bu tür kurye kiralama hizmeti tercih edilen bir sistem olarak varlığını sürdürürler.

Kurye Neden Tercih Edilir ve Avantajları Nelerdir?

Kurye tercih etmenin avantajlarına genel olarak bakıldığında bu faydaları listelemek mümkündür:

  • Kurye firmaları çeşitli ve farklı hizmetleri ile değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılarlar.
  • Kurye hizmetleri genellikle hızlıdır.
  • Kurye hizmetleri genellikle garantilidir.
  • Kurye hizmetleri müşterilerin farklı ebatlardaki ürünlerinin taşınmasını mümkün kılar.

Firmalar ve kurumlar tarafından kurye hizmetlerinin tercih etmenin bu tür avantajları bulunmaktadır. Kurye hizmetlerinin bu faydalarının yanı sıra fiyat olarak da çeşitli fiyatlandırmaların olması, daha çok insanın kurye hizmetlerini tercih etmesini sağlar. Aynı zamanda kurye hizmetleri müşterilerin beklentilerini karşılamak adına yeni hizmet çeşitlerini müşterilerine sunarlar. Günümüzde büyükşehirlerde ihtiyaç duyulan İstanbul kurye hizmetleri aynı zamanda yoğun trafikte seri bir şekilde moto kurye hizmetleri ile yürütüldüğünden dolayı avantajlıdır.

Kurye Dezavantajları

Avrupa yakası Kurye hizmetlerinin genel olarak dezavantajları pek fazla değildir. Bunun yanı sıra kurye hizmetlerinin fiyat olarak müşterilerin beklentilerini karşılamadığı durumlar da olabilmektedir. Kurye hizmetlerinin genel olarak öne çıkan dezavantajı bu şekildedir. Günümüzde kurye elemanları sundukları hizmetler ile ve avantajları ile öne çıkmaktadır.

Buna rağmen bazen kurye elemanından kaynaklanan bazen de firmadan kaynaklanan nedenlerden dolayı müşterilerin dezavantaj yaşadığı görülmektedir. Günümüzde bu nedenle bu hizmeti satın alırken profesyonel firmalardan hizmet almak yerinde olacaktır. Profesyonel hizmet veren ve müşteri ilişkileri yerinde olan firmalar müşteri beklentilerini karşılayacak Anadolu yakası kurye hizmetlerini sunarlar.

Kurye Hizmet Alanları

Kurye hizmet alanlarına maddeler halinde bakmak mümkündür:

  • Paket servisi hizmetlerinde
  • Bireysel müşteri taleplerinde
  • Sağlık ürünlerinin nakledilmesinde
  • Gazete, dergi gibi süreli yayınların dağıtılmasında
  • Davetiye ya da el ilanı gibi dağıtımların yapılmasında

Kağıthane Kurye firmalarının faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Bunun dışında kurye hizmetleri müşterilerin beklentilerini karşılayacak farklı alanlarda da tercih edilir. Bu nedenle farklı zamanlarda ve farklı ürünlerin nakledilmesinde kurye hizmetleri ön plana çıkar. Günümüzde müşterilerin her türlü yasal taşıma istekleri firmalar eli ile yerine getirilmektedir.

Genellikle taşınan ürünün niteliğine göre hizmet alanları belirlenmektedir. Bunun yanında sürekli olarak taşıma hizmeti almak isteyen firmalar ya da bireysel müşteriler abonmanlık yaparak daha az ücret öderler. Bu nedenle az maliyet için abonmanlık önemli bir fırsat olarak görülür.

Kurye Çalışma Saatleri Nasıldır?

Kurye elemanlarının çalışma saatlerine bakıldığında genel olarak 09.00 ile 18.00 saatleri arasında çalışıldığı görülmektedir. Bunun yanında hafta sonları, cumartesi günleri öğleye kadar mesai yapılmaktadır. Genel kurye hizmetlerinde Pazar günü taşıma yapılmamaktadır. Aynı zamanda Üsküdar kurye hizmetlerinin bu saatler dışında vardiyalı olarak da hizmet verdiği bilinir.

Kartal Kurye elemanlarının hizmet saatleri, gece kurye gibi farklı kurye hizmet çeşitlerine bağlı olarak farklı saat dilimlerinde olabilmektedir. Gece kurye 7/24 kurye olarak da isimlendirilebilir. Genel olarak mesai saatleri içerisinde gerçekleşen taşıma hizmetleri bu tür özel hizmetlerde mesai saatleri dışına taşmaktadır. Kurye elemanları gerekli özlük hakları saklı olmak kaydı ile belirli dönemlerde değişimli olarak bu tür bir hizmeti yerine getirirler.

Kurye İle Taşınabilecek Ve Taşınmayacak Ürünler

Her ürünün kurye ile taşınması mümkün değildir. Özellikle yanıcı malzemelerin ve kesici aletlerin taşınması yasalar ile engellenmiştir. Yasalar aynı zamanda çeşitli kimyasal ürünlerin, radyoaktif malzemelerin de taşınmasını yasaklamaktadır. Bu tür nedenlerden dolayı birçok firma taşıma öncesi ürünün ne olduğu hakkında bilgi sahibi olarak taşıma yaparlar.

Aynı zamanda müşteriler ile sözleşme imzalayarak da kurye taşımacılığı risklerinin en aza indirilmesi de sağlanmaktadır. Maltepe Kurye elemanları sayesinde müşteriler yasal sınırlar içerisinde taşınması mümkün olan ürünleri istedikleri noktaya ulaştırabilirler. Kurye elemanları yukarıda sayılanların dışında nakit para ya da değerli takıları gibi ürünleri de taşıma kapsamına alamamaktadırlar. Firmaların bu konuda tutumları net olup, yasaların ihlal edilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu tür ürünlerin taşınması ürün garantisi kapsamına da girmez.

Kimler Kurye Olabilir?

Kurye olabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında A2 sınıfı ehliyet gelir. Genellikle bu kurye hizmeti moto kurye hizmeti olup, moto kurye elemanı olmak için A2 sınıfı ehliyet almak gerektiğinden en az 18 yaşını doldurmuş olmak da şartlar arasında yer alır. Aynı zamanda arabalı kurye elemanlarının yine 18 yaşını doldurmuş ve araba kullanma ehliyeti olan B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

Bunların dışında Pendik kurye elemanı olmak için gerektiğinde esnek çalışma saatlerine dikkat etmek, müşteri iletişiminde gereken unsurları göz önünde tutmak da önemlidir. Günümüzde kurye elemanları bu tür nitelikleri pekiştirmek için firmalar tarafından eğitime tabii tutulurlar.

Kurye Hizmet Standartları

Her hizmet kolunda olduğu gibi bu hizmet kolunda da çeşitli hizmet standartları bulunmaktadır. Öncelikle bu hizmette dağıtımı yapılan ürünün dağıtımı garanti altına alınır. Yani kurye hizmeti alan müşteri aynı zamanda ürünün taşınma sırasında başına gelebilecek durumlar karşısında maddi olarak kendini koruma altına almaktadır.

Kurye hizmetlerinin bir diğer standardı ise taahhüt edilen sürelerdir. Söz verilen süreler içerisinde teslim edilemeyen ürünler için Sarıyer kurye firmaları müşterilere zarar tazmin ücretlerini ödemekle mükelleftir. Aynı zamanda kurye hizmetleri her iki tarafı bağlayan sözleşmeler ile yerine getirilir. Ürünün teslim alınmasından teslim edilmesine kadar geçirilen süreler kurye hizmeti standartlarına göre yürütülür.

Kurumsal Kurye Hizmetleri

Kuryelerin kurumsal hizmet tanımları firmalara yönelik hizmetleri kapsamaktadır. Özellikle son yıllarda kurumsal hizmet anlayışı ile hizmet veren kurye firmaları çeşitli bankaların ve kuruluşların taleplerini hızlı bir şekilde ve anlaşmaya uygun olarak yerine getirmektedir. Kurumsal anlayışın bir sonucu olarak firmalar müşterilerine daha hızlı ulaşmak ve yasal tebligatları aslına uygun olarak icra etmek için kurye firmalarını tercih ederler.

Kurumsal Ateş kurye hizmetleri veren bu kurye firmaları müşteri mahremiyeti gibi konuların yanı sıra imza karşılığı dağıtım yaparak da müşterilerin ürünleri teslim aldığını kanıtlar. Bu tür nedenlerden dolayı kurumsal kurye hizmetleri özellikle büyük kurumların tercih ettiği bir hizmet olarak ön plana çıkar. Günümüzde bu hizmetler genellikle çeşitli finansal kuruluşlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Kurye Dağıtım Şekilleri

Kurye dağıtım şekilleri farklı tarzlarda olabilmektedir. Bu dağıtım şekillerine bakmak gerekirse imzalı dağıtım, imzasız dağıtım, elden dağıtım ya da raporlu dağıtım olarak farklı şekillerde sınıflandırılır.. Günümüzde genellikle gazete dergi gibi yayınlar imzasız bir şekilde elden teslim edilir. Aynı zamanda çeşitli kargo sınıfına giren eşyalar da imzasız şekilde dağıtılmaktadır.

Bazı Ateş kurye hizmetlerinde ürünün ulaştığına dair müşteriden imza alınmaktadır. Aynı zamanda bazen kurye hizmeti talep eden firmalar ya da şahıslar teslim edilme anının zamanını, teslim alan kişinin ismini ve imzasını da görmek isterler. Bu tür dağıtım ise genel olarak raporlu dağıtım olarak geçmektedir.

Kurye Fiyatları

Ateş Kurye dağıtım hizmetlerinde fiyatlandırma genel olarak dağıtım şekli ile ilgilidir. Hem hızlı hem de ucuz olan kurye dağıtım hizmeti moto kurye olarak isimlendirilir. Moto kurye hizmeti aynı zamanda fiyat ve kalite olarak farklı alt dallara ayrılır. Yine motor ile dağıtım yapılan ekspress kurye hizmeti müşterilerin beklentilerini karşılayan hızlarda yapılır. Moto kurye işlemine göre daha pahalıdır.

En pahalı kurye hizmeti ise en hızlı taşıma olan Vip kurye hizmetidir. Bu hizmette fiyatlandırma en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Aynı zamanda yaya kurye hizmetleri de fiyatlandırma açısından müşterilere çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu hizmette dağıtılan ürün başına en az ücretlendirme yapılır. Aynı zamanda şehirlerarası kurye olarak yapılan ürün dağıtımı gidilen mesafeden dolayı diğerlerine göre daha pahalı olabilir.

Kurye Hizmeti Veren Firmalar

Günümüzde kurye hizmeti veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmalar genel olarak birden fazla kurye hizmetini bir arada sunar. Aynı zamanda Ateş kurye hizmetlerinde müşterilerin beklentilerini karşılayan çeşitli çözümler de bulunur. Kurye hizmetleri aynı zamanda kargo firmalarının bir şubesi olarak onları tamamlayan bir unsun olarak da hizmet verir.

Kurye hizmeti veren firmalar genellikle müşteri çağrı merkezleri ile müşterilerin kendilerine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Kurye hizmetleri, bu hizmetleri ile müşteri ilişkilerinin daha iyi olmasını temin eder. Günümüzde müşteriler, fiyatlar ve kurye hizmetleri ile ilgili akıllarına gelen sorular için bu telefon numaraları üzerinden iletişim kurarlar.

Kurye Ulaştırma Süreleri

Kurye ulaştırma süreleri genellikle değişmez. Yol ve hava şartlarının müsait olduğu zaman dilimlerinde müşterilerin beklentilerini karşılayan hızlarda iletim sağlanır. Bunun yanı sıra her farklı kurye hizmet çeşidinin zamanlaması birbirinden farklıdır. Örneğin normal kurye olarak isimlendirilen moto kurye genellikle teslimatları 2 ile 3 saat arasında teslim eder.

Bunun dışında daha özel bir hizmet olan ekspress kurye hizmeti ile teslimatların 90 dakika içerisinde teslim edilmesi sağlanır. Bir diğer kurye hizmeti olan Vip kurye hizmetinde ise teslimat süreleri 30 dakikaya kadar düşebilmektedir. Günümüzde kurye hizmetleri özellikle büyük şehirlerde en hızlı ulaşım ve gönderim imkanını sunar.

Normal Kurye

Normal Ateş kurye elemanları moto kurye olarak da bilinen ve hız olarak ortalama bir teslimat süresi veren elemanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu kurye hizmetinde genel olarak hazır yemeklerin ve internet siparişlerinin yoğunlaştığı görülmekle birlikte farklı müşteri ve kurum ihtiyaçları da ön plana çıkar. Kurye hizmetlerinin fiyat olarak makul olan bu türü en çok tercih edileni olarak ön plandadır.

Günümüzde sıklıkla sokaklarda gördüğümüz normal kurye elemanları genellikle çoklu dağıtım yaparlar. Vip kurye ve ekspress kurye gibi tek müşterinin gönderisini taşımak yerine benzer istikamette olan tüm taşıma işlemlerini birlikte yerine getirirler. Bu nedenle de Vip ve ekspress kurye hizmetlerine göre daha geç sürelerde teslimat yaparlar.

Normal Kurye Hizmetleri ve Farkları

Bu hizmet kolunda ürünlerin taşınması sırasında zarar görmesi durumunda tazim etme durumları görülmeyebilir. Çünkü bu hizmet diğer hizmetlere göre daha genel bir gönderi hizmetidir. Her ne kadar bir ürünün zarar görmesi durumunda firma her şekilde zararı karşılamaktadır. Fakat yine de zarar tazmini konusunda koşullar Vip hizmetleri kadar bağlayıcı değildir.

Aynı zamanda bu kurye hizmetinde teslimat süreleri Vip ve Ekspress kurye kadar katı değildir. Fiyatlandırma da buna bağlı olarak değişmektedir. Genel bir kurye ve dağıtım hizmeti olarak ön plana çıkan bu hizmet acelesi olmayan müşterilerin tercih ettiği bir dağıtım şeklidir. Günümüzde aciliyet gerektirmeyen durumlarda yoğun olarak bireysel ve kurumsal firmalar tarafından tercih edilir.

Normal Kurye Hangi Saatler Arasında Çalışır

Genellikle çalışma saatleri normal mesai saatleri arasında yer almaktadır. Yani pazartesiden cuma gününe kadar 09.00 ile 18.00 saatleri arasında çalışırlar. Normal kurye elemanları hafta sonları ise yarım gün çalışma hizmeti verirler. Sadece cumartesi verilen bu hizmette genellikle öğlen saat 12.00’a kadar hizmet verilmektedir.

Genel olarak çalışma süreleri ve saatleri bu şekilde olmakla birlikte bazı durumlarda normal kurye elemanlarının fazla mesai yaptığı da olur. Esnek mesai kavramının norma kurye hizmetinde de hizmetin yoğunluğuna bağlı olarak bazı zamanlarda uygulandığı görülür. Bu tür hizmetler genellikle müşterilerin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamak ve eleman sayısının azlığından kaynaklanıyor olabilir.

Normal Kuryeler Nerelere Hizmet Götürür?

Norma kuryeler genel olarak şehir içi hizmetler için tercih edilir. Genellikle paket servis hizmeti veren kurye elemanları şehir içinde çok uzak olmayan mesafelere hizmet sunarlar. Aynı zamanda kurye firmaları şehrin farklı noktalarına kurye dağıtım noktaları yerleştirerek daha hızlı ulaşım ve daha kaliteli bir hizmet vermiş olurlar.

Şehir dışı için hizmet veren kurye elemanları bu yönü ile normal kurye elemanlarından ayrışmaktadır. Normal kurye elemanları şehir dışına istisnalar dışında hizmet vermezler. Genellikle normal kurye elemanları sıkışık trafikte ilerlemeye alışmış bir şekilde hizmet verir. Müşterilerin birçok ihtiyacı normal kurye elemanları tarafından karşılanır. Aynı zamanda bu normal kurye hizmeti hava alanları için de hizmet verebilirler.

Normal Kurye Ve Diğerlerinden Farkı

Sonuç olarak normal kurye en çok tercih edilen ve sokaklarda görmeye en çok alışkın olduğumuz kurye hizmetidir. Günümüzde bu kurye hizmetinin şartları ve özellikleri diğerlerine göre daha stabildir. Aynı zamanda bu hizmet ile daha az ücret ödemek de mümkündür. Günümüzde kurumların ve şahısların aciliyet gerektirmeyen ve mesai saatleri içerisinde dağıtım gerektiren yerlerde bu dağıtımı tercih ettiğini görmek mümkündür.

Müşterilerin beklentilerine göre farklı kurye hizmetlerine yöneldikleri görülmektedir. Kurye firmaları her geçen gün yeni teknolojiler ve yeni yaklaşımlar ile müşterilerin beklentilerini daha hızlı ve daha güvenli kurye ile karşılamak adına önemli adımlar atarlar. Firmaların kurye çözümleri hızlı motorlu kurye şeklinde bu kurye firmaları tarafından karşılanır.