Express Kurye

Express Kurye

Express Kurye Hizmeti

 
Günümüzde kullanılan birçok farklı taşıma hizmeti bulunmaktadır. Kurye, kargo ve nakliye firmaları genel olarak taşıma işlerini yerine getirmek için hizmet veren firmalar olarak öne çıkmaktadır. Bunlardan kurye firmaları iş yapısı olarak diğerlerinden daha farklı hizmet vermektedir. Kurye hizmetleri genel olarak daha kısa mesafede daha hızlı hizmet vermek için faaliyet gösteren hizmet koludur.

Ülkemizde çeşitli kurye hizmetleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ekspres kuryedir. İstanbul Ekspres kurye genel olarak Express motor kurye olmakla birlikte moto kurye standartlarına göre daha hızlı taşıma yapmaktadırlar. İstanbul Ekspres kurye müşteriye özel hizmet sunarak ürünün iki nokta arasında aracısız olarak taşınmasına imkân tanırlar. Bu yönü ile tercih edilirler.

Kurye Çeşitleri

Kurye çeşitleri genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar araçlı kurye ve araçsız kuryedir. Araçsız kurye genel olarak kısa mesafede yaya olarak yapılan kurye işini temsil etmektedir. Yaya kuryeler bir davetiye dağıtabilirler ya da yemek servisi hizmeti verebilirler. Bunun dışında kurye hizmetleri genel olarak araç ile yerine getirilmektedir.

Kuryelerin göz önüne gelen temel tanımı araçlı kurye, en özel anlamı ile moto kuryedir. Bu kuryelerden moto kurye dağıtımı motosiklet ile gerçekleştiren sisteme verilen isimdir. Moto kuryenin dışında eğer taşınacak paket büyük ise bu durumda da araçlı kurye hizmetleri sunulmaktadır. Aynı zamanda hız konusunda müşteri beklentilerini karşılamak adına genellikle VIP kurye ya da İstanbul ekspres kurye de hizmet alanına girmektedir.

Araçlı Ya da Araçsız Kurye Elemanları

Yukarıda bahsedildiği gibi kurye hizmetleri genel olarak araçlı ya da araçsız yapılmaktadır. Kurye dağıtımı işine birçok ürün mevzu bahis olduğundan dolayı bu ürünlerin taşınması sırasında kurye çeşitlerinden birisi işin içine girmektedir. Bu tür nedenlerden dolayı örneğin acil evrak ulaştırmak için hızlı kargo seçenekleri devreye girerken, topla dağıtımlarda süre önemsiz ise yaya kurye devreye girmektedir.

Her iki kurye çeşidinin ihtiyaç duyulduğu yerler farklıdır. Bu tür nedenlerden dolayı da müşteriler farklı hizmetleri talep edebilirler. Bazı firmalar el ilanı dağıtmak için yaya kuryeleri tercih edebilirler. Bazı firmalar ise siparişleri müşterilerine hızlı bir ulaştırmak istediklerinden dolayı genellikle moto kurye seçeneğini tercih etmektedir.

Kurye ve Kargonun Farkları

Kurye ekspres kargo genel olarak farklı kavramlardır. Kargolar ve kuryelerin özelliklerini karşılaştırmak mümkündür:

 • Kuryeler genellikle şehir içinde taşıma yaparken kargolar daha çok şehir dışına taşıma yapar
 • Kuryeler için öncelikli olan hız olurken kargolar için hız kurye kadar önemli değildir.
 • Büyük ebatlı gönderiler için genellikle kargolar tercih edilir.
 • Büyükşehirlerde kurye daha fazla yarar sağlamaktadır.

Kurye ile kargo arasında temel farklar bu şekildedir. Bunun dışında kurye elemanlarının özel durumlarda gece ya da hafta sonları da çalıştıkları görülmektedir. Kurye elemanları aynı zamanda müşterilerin taleplerine daha farklı çözümler sunabilmektedirler. Gönderi fiyatlandırma aşamasında da kuryeler genel olarak kargoya göre daha maliyetli olabilmektedir.

Kuryenin Genel Özellikleri

Kuryenin genel özellikleri mobil olmasından kaynaklanır. Kuryeler genellikle sürekli hareket halindedir. Akan ya da sıkışan trafiğe aldırmadan sürekli mobil halde müşterilerin taleplerine yetişmeye çalışır. Kuryelerin bir diğer özelliği ise mesai saatleri içinde çalışmakla birlikte müşterilerin talep etmeleri durumunda kurye hizmeti satın alabilmesidir. Yani mesai saatleri dışında da kurye hizmeti satın almak mümkündür.

Kuryelerin iş yaptıkları alanlar çok fazladır. Ülkemizde online siparişlerin hızlı bir şekilde teslimi için kuryeler vazife görmektedir. Bunun yanı sıra kuryelerin kiralama usulü diğer firmalar tarafından istihdam edildiği de görülmektedir. Kuryelerin genel nitelikleri bu şekilde olup, ülkemizde önemli bir iş kolu olarak öne çıkmaktadırlar. Bağcılar ekspress kurye de bu hizmeti hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Kuryeler ve Çalışma Şartları

Çalışma şartlarına baktığımızda kuryelerin ve kargo elemanlarının benzer şartlar altında çalıştıklarını ifade etmek mümkündür. Genel olarak kurye elemanları hafta içi 09.00 ile 18.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Hafta sonları ise genellikle cumartesi günleri yarım gün mesai hizmet vermektedirler. Buna rağmen kuryelerin bazılarının bu saatler dışında çalıştıklarını görmemiz mümkündür.

Bazı özel durumlar nedeni ile kuryeler aynı zamanda mesai saatleri dışında da hizmet vermektedir. Örneğin pizza siparişi veren bir müşteriye ürünü kurye getirmektedir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Vardiyalı sistem ile kurye elemanlarının mesai saatleri dışında çalışması olağan bir durumdur. Genelde kurye elemanları moto kurye olarak istihdam edilir ve kurye elemanlarından motor kullanımı konusunda ileri hizmet beklenmektedir.

Kurye ve E-ticaret

Kurye genel olarak moto kurye olarak tanınmakla birlikte e ticaret için önemli bir hizmet koludur. E ticaret firmalarının ihtiyaç duyduğu lojistik çözümleri için kurye hizmeti satın almaları sıradan bir durumdur. Günümüzde de kurye hizmetlerinin büyük bir kısmı bu firmaların dağıtım sorunlarını çözümlemek için kullanılmaktadır. Bu firmalar kendi bünyelerinde eleman barındırarak ya da kurye kiralayarak lojistik sorunlarına çözüm üretirler.

Kuryelerin bu firmalar için önemi büyüktür. Bu nedenle bazı firmaların kurye kiralama hizmeti satın aldıkları görülmektedir. Firmalar geçici sorunları çözümlemek için kurye kiralama hizmeti talep edebilmektedirler. Aynı zamanda kurye kiralama hizmeti satın alarak firmaların yeni personel istihdamı yapmaya gerek duymamaları sağlanmaktadır.

Kuryelerin Kullanım Alanları

Kuryelerin genel kullanım alanları e ticaret ile ilgili olsa da bireysel ihtiyaçların giderilmesi için de kurye hizmeti alınabilir. Kurye hizmetlerini bireysel olarak talep etmek mümkündür. Bu amaçla müşteri hizmetlerine ulaşarak gereken hizmet sağlanabilir. Müşterilerin beklentileri doğrultusunda gerek VIP gerekse de İstanbul ekspres kurye hizmetleri ile ihtiyaç duyulan alanda hizmet verilebilmektedir. Kullanım alanları ise çok geniştir.

Kuryelerin e ticaret ve ürün siparişi dışında da ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılması görülür. Örneğin ilaç taşımak için ya da davetiye ya da evrak gönderimi için de kuryeler tercih edilir. Günümüzde bu tür özel müşteri talepleri için en hızlı çözümler sunulmaktadır. Kuryelerin aynı zamanda müşterilerin herhangi bir zaman diliminde duydukları ileti ihtiyaçlarını karşılaması görülmektedir.

Kuryelerin Faydaları

Kuryelerin firmalara ve bireylere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır:

 • Kuryeler ile zamandan kazanmak mümkündür
 • Kuryeler ile sipariş iletim maliyetleri minimize edilebilmektedir.
 • Kuryelerin kullanım alanları oldukça geniştir her türlü alanda kullanılmaktadır
 • Kuryelerin yoğun trafikte ürün taşıma süreleri tercih edilmesine neden olmaktadır.

Kuryelerin genel faydaları bu şekildedir. Kuryelerin kullanım alanları ve faydaları incelendiğinde genellikle müşterilerin hız sorunlarını çözebilmek için tercih edilmesi olasıdır. Büyük şehirlerde görülen bu hizmet sayesinde önemli evrakların gönderilmesi ve takibi yapılabilmektedir. Bazı kurumlar ya da işletmeler özel ileti için hızlı kurye seçeneklerini tercih etmektedirler. Kuryeler ülkemizde ve dünyada görülen pandemi ile nedeni ile daha önemli bir sektör elemanları haline gelmiştir. Özellikle Esenler ekspress kurye hız konusunda tatmin çözümler vardır.

Motorlu Kurye ve Kullanım Alanları

İnsanlara kurye nedir diye bir sorulsa moto kurye öne çıkmaktadır. Motor kurye kurye denilince ilk akla gelen kurye türüdür. Genellikle evrak, posta ya da paket taşımak için tercih edilen moto kurye elemanları şehir içinde trafiğin yoğunluğuna aldırmadan hizmet verirler. Moto kurye çalışanları mevsimsel şartların izin verdiği oranda müşterilere en hızlı çözümleri sunmaktadırlar.

Genellikle deneyimin ön plana çıktığı moto kurye hizmetlerinde öncelikle müşterinin istediği noktaya ürünün gönderilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra kuryenin özel hizmetler gereği ürünü en hızlı taşıması gereken durumlarda daha deneyimli moto kurye elemanları görev alabilmektedir. Genel olarak kurye elemanları arasında sık tercih edilen Avcılar ekspress kurye  hizmetleri müşterilerin orta seviye hız sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

Şehir içi ve Şehirlerarası Kurye Çalışması

Kuryeler genel olarak şehir içinde hizmet vermekte olup, bunun yanı sıra yakın köylere ya da yakın illere de ürün taşımaktadırlar. Bazı şehirlerarasında araç ile ulaşım 3 ya da 5 saat arasında sürmektedir. Bu tür durumlarda kargo yerine kurye tercih etmek daha mantıklıdır. Kuryelerin şehir içinde yoğun olarak tercih edilmesinin yanı sıra şehirlerarasında da faaliyet gösterdiği bilinmektedir.

Kuryelerin kullanım alanları yürüme mesafesi de olabilir. Genellikle davetiye ya da el ilanı gibi dağıtımların genellikle yaya kuryeler ile dağıtılması sıklıkla görülmektedir. Zaman problemi olmayan ve toplu dağıtım ihtiyacı hissedilen alanlarda yaya kuryeler hem maliyet hem de kolaylık açısından tercih edilmektedir. Ülkemizde de kurye hizmetleri yaya ve moto kurye hizmeti olarak tercihe göre talep edilmektedir. Moto Kurye hizmetleri vip kurye, normal kurye ve Bayrampaşa ekspress kurye alt başlıklarına ayrılmaktadır.

Kurye Takibi Nasıl Yapılır?

Kurye takibi genellikle internet üzerinden kurye firmasının verdiği kod ile takip edilmektedir. Kurye takibi yapılarak paketin anlık olarak nerede olduğu bilgisine ulaşmak mümkündür. Günümüzde genellikle kargolarda kullanılan bu sistemin kurye sistemlerinde de kullanıldığını görmek mümkündür. Sonuç olarak kuryeler kod numarası ile takip edilebilmektedir. Müşteri anlık olarak paketini takip edebilir ve ne zaman teslim edildiği bilgisine erişebilir. Beşiktaş ekspress kurye ve diğer kurye çeşitlerinde de kurye takibi bu şekildedir.

Kurye takibi aynı zamanda kurye elemanında bulunan GPS sistemi vasıtası ile de yapılabilmektedir. Son teknolojinin kurye firmaları tarafından kullanılıyor olmasının bir sonucu olarak firmalar gerektiğinde teknolojinin gereklerini müşterilerin lehine kullanmaktadırlar. Müşteriler böylelikle kargo takibini online olarak sürdürebilmektedirler.

Kurye Firmaları

Günümüzde ülkemizde hizmet veren çok sayıda kurye firması bulunmaktadır. Bu kurye elemanlarının bir kısmı kargo firmalarının bünyesi altında çalışmakla birlikte bir kısmı ise sadece kurye hizmeti sunmaktadır. Rekabet ortamından dolayı firmaların hizmette müşterilere sunduğu çeşitli avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde müşteriler bu hizmetlere uygun fiyatlar ile erişebilmektedir. Kurye firmalarının kurumsal ve bireysel anlamda farklı hizmetleri bulunmaktadır. Eyüpsultan  ekspress kurye bu tür kurumsal ve bireysel hizmetleri sunar.

Kurye firmaları ülke genelinde hizmet vermektedir. Aynı zamanda büyükşehirlerde yaygın hizmet ağı ile hızlı bir gönderi yapabilmektedirler. Kuryeler aracılığı ile yapılan gönderilerin takibi, işin teslim edilip edilmediği gibi bilgiler kurye firmaları tarafından denetlenmektedir. Kurye firmaları çağrı merkezleri aracılığı ile müşterilerin doğrudan iletişim kurabildikleri bir yapıya sahiptir.

Kurye Personeli Nasıl Olunur?

Kurye elemanı olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Her şeyden önce kurye elemanları 18 yaşından gün almış olmalıdır. Bunun yanı sıra A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak moto kuryeler için gereklidir. Kurye olabilmek ve bu alanda istihdam edilebilmek için aynı zamanda ileri sürüş becerileri konusunda da eğitim almış olmak gerekir. Yoğun trafik içerisinde hareket edebilecek yetenekte olmak da aranan nitelikler arasındadır. Bahçelievler ekspress kurye elemanları trafikte daha rahat hareket ederler.

Kurye elemanları aynı zamanda müşteri ile doğrudan iletişim kurduklarından etkili bir iletişime sahip olmak zorundadırlar. Kurye elemanları iletişim açısından müşterilerin beklentilerini karşılamalıdır. Müşteriye karşı sakin bir dil kullanmak beklenilen özellikler arasında yer almaktadır. Kurye elemanlarının kendi güvenlikleri için kask gibi koruyucu elemanları da bulundurması gerekmektedir.

Kurye Aboneliği Nedir?

Kurye hizmeti satın alabilmek için kurye aboneliği yaptırmak da mümkündür. Özellikle firmalar genel olarak sürekli kurye hizmetine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de abone olarak daha düşük ücretler ile kurye hizmetlerine erişebilmektedir. Belirli periyodlar ile düzenli olarak kurye hizmeti satın alması gerekenlerin abone olarak daha düşük ücretler ödemesi mümkündür. Kadıköy ekspress kurye hizmetleri norma moto kurye fiyatının iki katıdır.

Kurye hizmetlerini bireysel olarak alanların da kurye abonesi olarak daha uygun ücretlere bu hizmeti satın alması mümkündür. Günümüzde bireysel aboneler de bu hizmetleri abonman ücreti ile daha düşük maliyetlere getirdikleri görülmektedir. Firmaların ve bireylerin kurye hizmetlerinden bu şekilde daha uyguna yararlanabilmeleri mümkündür. Maliyetleri en aza indirmek için abonman kurye firmaları tarafından müşterilere sunulmaktadır.

Kurye Riskleri Nelerdir?

Olaya risk açısından bakıldığında genel olarak kurye taşıma işinin risk taşımadığı ifade edilir. Ürün taşıma işlemlerinde ürün taşıma aşamasında sigortalı taşıma yapılarak risklerin en aza indirilmesi mümkün olabilmektedir. Müşterilerin gönderileri garantili ve sigortalı bir şekilde taşınarak en güvenli taşıma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Müşteri ürünün başına bir şey gelmeyeceğini bilerek güvenle ürünlerini gönderebilmektedir. Beyoğlu ekspress kurye ve diğer kurye çeşitlerinde de bu güven sağlanabilmektedir.

Kurye riskleri aynı zamanda moto kuryelerin genellikle deneyimli olması nedeni ile en aza inmektedir. Kurye riskleri minimize edilerek ürünün bozulması, çalınması ya da kaybolması durumunda sorunlar ortadan kaldırılarak müşterilerin zarar görmesi engellenmektedir.

Ekspres Kurye Nedir?

İstanbul Ekspres kurye hizmetleri genel olarak hızı ile öne çıkan bir kurye hizmetidir. Müşterilerin hız talep ettiği gönderilerde İstanbul ekspres kurye devreye girer. Bu hizmette gönderinin en fazla 2 saat içinde teslim edilmesi planlanır. Bunun yanı kurye elemanı bu hizmette müşterinin gönderisini başka herhangi bir yere uğramadan doğrudan ilgili adrese göndermektedir. Ekspres hizmetler genellikle yaygın olarak tercih edilen moto kurye hizmetidir.

Bu kurye elemanları moto kurye elemanlarının devamı niteliğindedir. Adres ve yol tarifi konusunda deneyimli olan İstanbul ekspres kurye hizmetleri sayesinde en hızlı gönderi imkânı sağlanabilir. Bunun yanı sıra müşteriler bu hizmete ulaşmak için müşteri temsilcisinden hizmet alabilirler. Talep edilen konuma en yakın kurye elemanı gönderilerek hızlı bir teslimat süreci başlatılabilmektedir.

Ekspres Kuryenin Diğerlerinden Farkları

Bu hizmetin diğerlerinden farkları bulunmaktadır. Örneğin normal arabalı kurye hizmetinde genellikle zaman sıkıntısı yoktur. Arabalı kuryede çevresel koşullar nedeni ile hızlı olmak mümkün olamayabilir. Bu tür durumlarda eğer taşınacak paket de uygun ise ekspres hizmeti devreye girer. Bu hizmetin devreye girmesi için bir telefon yeterlidir.

Aynı zamanda kuryelerin önemli farklarından birisi de gönderinin ne zaman gönderileceğidir. Genellikle mesai saatleri dışında diğer kurye türlerinin hizmet vermesi mümkün olamamaktadır. Bu tür durumlarda İstanbul ekspres kurye hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet aynı zamanda acil durumlar için tercih edilen bir kurye hizmetidir.

Ekspres Kurye ve Hız

Yukarıda da bahsedildiği gibi hız ekspres tarzı kurye hizmetlerinde ön plana çıkmaktadır. Kurye firması hız konusunda müşteriye garanti verir. Hatta kuryenin tam zamanında ulaşamaması durumunda firma müşteriye geri ödeme de yapabilir. Bu tür detaylar kurye hizmetlerinde hızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu kurye hizmetini diğerlerinden ayıran en önemli nitelik bu olmalıdır. Müşteriler gece ya da gündüz fark etmeksizin bu kurye hizmetine ulaşabilirler. Kağıthane ekspress kurye diğerlerine göre daha hızlıdır.

Ekspres Kuryelerin Çeşitli Amaçlar İçin Kullanımı

İstanbul Ekspres kurye hizmetlerinin kullanım amaçları değişkenlik göstermektedir. Örneğin bu kurye hizmetinde süre önemli olduğundan bazı firmaların ürünlerini müşteriye ulaştırırken taahhüt ettikleri süre sınırı böylelikle sağlanabilmektedir. Kurye elemanları hız konusunda eğitimli olup, trafikte nasıl davranacaklarını bilirler. Aynı zamanda bireysel müşteriler de bu kurye hizmetinden faydalanabilmektedirler. Günümüzde özel firmaların yanı sıra kamu kurumları da bu hizmetten faydalanabilmektedir.

İstanbul Ekspres kurye işlemleri sağlık alanında da hayati önem arz eden yerlerde tercih edilmektedir. Önemli organ nakillerinde organın kendi özel kutusunda taşınması için kurye elemanlarından yardım alınabilmektedir. İlaçların ecza deposundan eczaneye aktarılması için de İstanbul ekspres kurye devreye girmektedir. Bu tür farklı ihtiyaçların karşılanması için 7 gün 24 saat hizmet vermektedirler.

Express Kurye Dağıtım Süreleri

Bu kurye hizmetinde dağıtım süreleri genellikle minimum seviyededir. Ülkemizde hizmet veren ve genellikle Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde müşteri ile buluşan kurye firmaları dağıtım süreleri konusunda birbiri ile rekabet halindedir. Dağıtım süreleri hava şartlarının elverdiği sürece en az seviyeye indirilmeye çalışılmaktadır. Fatih ekspress kurye ile dağıtım süreleri hızlandırılabilir.

Kurye konusunda dağıtım sürelerinin yanında dağıtım zamanları da önem taşır. Diğer kuryelerde teslimat gün içinde ve mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmekle birlikte ekspres hizmetlerde dağıtım gece gündüz ya da hafta içi hafta sonu fark etmeksizin gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde acil ekspres kurye dağıtım ve iletim sorunları için tercih edilen bir kurye hizmetidir. Müşterilerin beklentileri dahilinde yenilikçi çözümler sunulmaktadır.

Ekspres Genel Kullanım Alanları

Müşterilere sunulan ekspres kurye hizmetleri temel mantığı ürünü bozulmadan ve kırılmadan en az sürede adrese teslim etmektir. Bu nedenle hassasiyet ve hız gerektiren hemen hemen her sektörde talep edilmektedir. Bu kurye hizmetinin sunduğu avantajlar nedeni ile büyük firmalar tarafından talep edile gelmektedir. Paket dağıtımı yapan ve bu konuda yeni personel istihdam etmek istemeyen firmalar kiralama yoluna gitmektedir.

Bu tür kurye hizmetlerinin kullanım alanları bunların dışında müşterilerin özel istek ve taleplerine göre de değişebilmektedir. Örneğin hava alanında sevgilisine çiçek göndermek isteyen bir müşteri de bu hizmetten faydalanabilir. Ya da yine hava alanında uçağın kalkış saatini bekleyen bir yolcu, unuttuğu eşyasını getirebilmek için kuryeden yardım alabilir. Gümrüklerde de kurye elemanların çalıştığı görülmektedir. Kurye genel kullanım alanları oldukça geniş olup, her gün çok sayıda firma ve müşteri bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Express KuryeStandartları

Her işte olduğu gibi bu işte de standartlar bulunmaktadır. Örneğin ürünün paketlenmesi için tercih edilen malzeme de standartlara sahiptir. Ürünün kırılacak özellikte olması durumunda farklı paketleme yapmak gerekebilmektedir. Ya da değerli ürünlerin taşınması sırasında sözleşme imzalamak gerekebilir. Bu tür şeyler bu işin standartlarını oluşturmaktadır.

Genellikle kurye firmaları garantili taşıma hizmeti de sunarlar. Bu hizmet kapsamında ürün taşınırken kurye elemanı tarafından zimmetlenerek taşınmaktadır. Firma garantisi nedeni ile taşıma sırasında ürünün başına bir şey gelmesi durumunda müşterinin zararı karşılanmaktadır. Müşterilerin hem güvenli hem de garantili taşıma için bunu tercih ettikleri bilinen bir gerçektir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri açısından normal kuryelerden farklılık gösterir. Normal kurye elemanları gün içinde mesai kavramı ile nitelenen zaman dilimleri içerisinde hareket etmektedir. Bunun yanı sıra İstanbul ekspres kurye hizmetinde acil durumlar için her an hizmet verebilmek gerekmektedir. Günümüzde en acil ve hızlı kurye çeşidi olan bu kurye hizmetinde müşterilerin beklentileri dikkate alınır. Değişen ihtiyaçlara özel çözümler üretilir.

Kurye hizmetlerinin genel çalışma saatleri dışında müşterilerin beklentileri ile örtüşen bir sistem olan söz konusu sistem sayesinde bazen hayati öneme sahip taşıma işlemleri de gerçekleştirilebilir. Zaman sınırlamaması olmaması ve acil durumlar için tercih ediliyor olması nedeni ile bu hizmet tercih edilen bir hizmet olarak normal kurye hizmetinden farklı fiyatlandırılmaktadır.

Ekspres Kurye Fiyatları

Normal kurye hizmetine nazaran daha pahalı olan bu kurye hizmetinde normal kurye hizmetinin iki katı kadar ücretlendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda gidiş ve geliş süreleri de hesaplanabilmektedir. Günümüzde farklı firmaların fiyat olarak değişik fiyatlar sundukları da görülmektedir.  Müşterilerin bu konuda farklı firmalardan fiyat alması gerekmektedir. Aynı zamanda taşınacak ürünün özellikleri de dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Taşınan malzemenin özellikleri, durumun aciliyeti gibi hususlar kurye fiyatlandırması üzerinde etkili olmaktadır. Ekspres kurye hizmeti diğer hizmetlere nazaran biraz daha kişiye özel bir hizmet olduğundan dolayı müşteri tarafından doğrudan talep edilmekte olup, fiyat konusunda müşteriler verilen hizmeti öncelemektedirler. Ekspres hizmetinde genellikle fiyattan öte işin mahiyeti önemlidir.

Ekspres Kurye Nerelere Hizmet Veriyor?

Bu kurye hizmetleri genellikle şehir içi ile sınırlı olmak ile birlikte yakın şehirlerarasında da kurye hizmeti sağlanabilmektedir. Şehirden ulaşımı zor olan kırsal kesimlere de isteğe bağlı olarak bu hizmet sunulmaktadır. Şehirler arasın mesafede fiyatlandırma değişebilmekle birlikte müşterilerin yüksek hız beklentileri ve işin kalitesi fiyatın önüne geçmektedir.

İşin detayları incelendiğinde genel olarak şehir içine ya da şehir dışına hizmet sunulmaktadır. Aynı zamanda kuryelerin hava alanlarına da hizmet verdiği görülmektedir. Hava alanları nitelikleri itibari ile ulaşımı zor yerler olduklarından bu yerlere de özel kurye hizmetleri sunulmaktadır.  Sonuç olarak kurye elemanlarının her yere hizmet sunması alışıldık ve sıradan bir durumdur.

Müşteri Hizmetleri

Ekspres taşıma hizmetlerinden faydalanabilmek için genellikle müşteri hizmetleri devreye girmektedir. Müşteri hizmetleri temsilcileri müşterinin gerekli bilgilerini alarak kurye elemanlarını adrese yönlendirerek süreci başlatmaktadır. Kurye işlerinde müşteri hizmetlerinin tek fonksiyonu bu değildir. Aynı zamanda müşterilerin çeşitli talepleri de müşteri temsilcileri tarafından karşılanmaktadır. Müşterilerin fiyatlar hakkında bilgi alabilmesi de kurye müşteri temsilcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ekspres kurye tel numaraları üzerinden müşteri hizmetlerine ulaşılabilir.

Hangi ürünün hangi zaman diliminde ne kadar ücret ile taşınacağı bilgisine ulaşmak için müşteri temsilcilerinden bilgi alabilmek mümkündür. Müşteri temsilcileri kurye taşımacılığı ile ilgili her konuda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Müşteriler kurye süreleri kurye fiyat hesaplama gibi aşamalarda firma müşteri çağrı merkezleri ile iletişime geçerek sorularına cevap alabilmektedir.

Ekspres Kuryeler ve Kurumsal Dağıtım Hizmetleri

Bu kurye hizmetinde genel olarak bireysel müşterilerin yanı sıra kurumsal hizmet de bulunmaktadır. Kurumsal hizmet anlamında özellikle sürekli olarak kurye hizmeti talep eden firmaların ihtiyaçları giderilmektedir. Bu hizmet ile gerek kiralama ile gerekse de ihtiyaç duyulduğunda firmaların taşım ve lojistik sorunlarına çözümler sunulmaktadır. Firmalar kendi bünyelerinde yeni elemanlar istihdam etmeden kiralama yaparak belirli süreler dahilinde kurye hizmetinden faydalanabilmektedirler.

Kurye elemanları bunun yanı sıra kamu kurumlarının işlerini yapmaktadırlar. Gerekli evrakların yasal süreler içerisinde iletilmesi de kurye hizmetlerinin kurumsal kısmını oluşturmaktadır. Ülkemizde bu konuda ihtiyaç duyulan hizmetler süresi içerisinde kurye hizmeti ile sağlanmaktadır. Kurumsal anlamda genel olarak kurye hizmetleri bu şekildedir. Kurumların ya da işletmelerin müşterilerine ve muhataplarına hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için kurye firmaları avantajlar sunmaktadır.

Ekspres Kurye Avantajları

Sonuç olarak kurye ekspres hizmetleri birçok artılar barındırır. Bu artılara maddeler halinde bakmak mümkündür:

 • Ekspres hizmetleri sayesinde en hızlı iletim sağlanır.
 • Bu hizmet doğrudan müşteriye hitap eder.
 • Ürün taşıma aşamasında kesintisiz olarak doğrudan hedefe taşınmaktadır.
 • Ürün için gereken garanti süreçleri yerine getirilerek zarar durumunda müşterilerin zararları tazmin edilir.
 • Genellikle deneyimli elemanlar bu hizmeti sunduğu için aksama olmaz.

Sonuç olarak ekspres kurye hizmetlerine genel olarak bakıldığında hizmetin hızlı, kesintisiz ve sürekli olduğu ifade edilebilir. Müşterilerin sürekli kaliteli moto kurye hizmetine erişebilmesi bu hizmet türü ile mümkündür. Günümüzde de en çok tercih edilen kurye türleri arasında gelmektedir.