Kurye

Kurye

Kurye Nedir? 

Kurye hizmetlerine olan talep, günümüzde e- ticaret kullanımının artmasıyla da yoğunlaştı. Kurye, gün içerisinde teslim etmek üzere bir paketi, evrakı veya eşyayı göndericiden teslim alarak alıcıya ulaştırır. Kuryenin önemi, gün içerisinde gönderiyi ulaştırmasıdır. Özellikle acil olan gönderilerde kurye kullanılır. Kurye ile her türlü yük gönderilebilir.

 Kuryeler, motosikletle, motorlu araçlarla, bisikletle ve yaya olarak taşıma hizmeti verebiliyor. Buna karar verilirken gidilecek mesafe de göz önünde bulunduruluyor. Örneğin Beykoz kurye şirketi Avrupa yakasına olan gönderilerde araba kullanmayı tercih edebilir.  Gönderinin tipine ve boyutuna göre seçilecek araç ile teslimat en hızlı şekilde yapılıyor. Büyük ebatta veya ağır eşyaların gönderiminde motorlu araçlar kullanılarak genellikle yemek, paket veya evrak gibi küçük gönderilerin tesliminde motosiklet kullanılıyor. Dağıtma işlemleri için de yaya olarak çalışılabiliyor. Bunlar davetiye dağıtma, broşür dağıtma gibi işlemlerdir.

Bisikletli kuryeler de hizmet verir ve bu kurye personellerinin sırtında kare şeklinde bir çanta bulunur. Su geçirmez ve geniş boyuttaki bu çantayla birçok küçük paket taşınabilir ve gün içerisinde istenilen yere teslim edilir. Kuryelerin kullandıkları araçlar kurye şirketi tarafından temin edilmekle birlikte kurye personellerinin de sahip olması istenebiliyor.

 18 yaşını doldurmuş ve A2 ehliyetine sahip olan kurye adayları işe alınırken iletişim becerileri, hızlı olması ve motor kullanma deneyimine de bakılır. Kurye işletmeler için en önemli bileşenlerden biri olan kurye personelleri, müşteri ile birebir yüz yüze gelen ve verilen hizmetin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Bu yüzden kurye işletmeleri kurye personellerini seçerken ekstra özenli davranırlar. Seçilen kurye personellerine ihtiyacı olan ekipmanlar sağlanır. Bunlar özellikle motorlu kurye olanlardır ve kask, yelek, dizlik gibi ekipmanlar giyerler.

Kurye Çeşitleri Nelerdir? 

Kuryeler kullanım amacına, gönderinin türüne ve boyutuna, kullanılan saate göre farklılık gösterir. Birçok farklı türde hizmet veren kuryelerin çeşitlerini saymak gerekirse bunlar araçlı kuryeler, acil kuryeler, VIP kuryeler, ekspres kuryeler, eczane kuryeler, yaya kuryeler, bisikletli kuryeler, moto kurye, gece kuryeler ve uçak kuryelerdir.

Araçlı kuryeler, gün içinde teslim etmek üzere aldıkları gönderilerin boyutlarına göre kullandıkları bir araç ile teslimat gerçekleştirirler. Bu araçlar otomobil olabilir. Kuryeler genellikle küçük boyuttaki paketlerin gönderilmesi için kullanılsa da bazen büyük paketler için de tercih edilebiliyor. Bunlar büyük eşyalar olabilir. Bu eşyaları göndermek için kuryeler kullanılır ve kurye personelleri de bu eşyaları teslim edebilmek için araç kullanırlar. Bazen de özel olarak araç istenebilir. Talebe özel farklı araçlarla hizmet verilebilir.

Bir diğer kurye çeşidi olan yaya kuryeler ise araç olmadan hizmet verirler. Bu genellikle dağıtma hizmeti için kullanılır. Bu dağıtma işleri broşür, gazete, duyuru, davetiye gibi ürünlerdir. Belli bir bölgede oturanlar için davetiye dağılacaksa kuryelerden faydalanılabilir. Kuryeler, belli bir bölgede birbirine yakın hanelere davetiye dağıtabilirler. Bu davetiyeler posta kutularına atılabileceği gibi, kapı önlerine de bırakılabilir. Broşür gibi şeyler de kuryeler tarafından dağıtılabilir.

Bazı işletmeler belirledikleri bir bölgeye veya bir yapıya broşür dağıtılmasını talep edilebilir. Örneğin Ankara’da bir alışveriş merkezinde dağıtılacak broşürleri Ankara kurye dağıtır. İşletmeler özellikle belirledikleri ofislere de evrak dağıtımı yaptırabilir. Aynı zamanda bu teslimatlar farklı şekillerde yapılabilir. Bunları raporlu, imzalı ve imzasız olarak kategorize edebiliriz.

Her Çeşit Kurye Hizmeti

İmzalı ve raporlu teslimatlar da alıcıya teslim edilen gönderiler için imza istenir ve teslim edildikten sonra alıcıya bir rapor sunulur. Raporda gönderinin ne şekilde ve ne zaman teslim edildiği yazar. Bu teslimat yönteminde eğer alıcı adreste bulunamazsa bir bilgi formu bırakılır. Alıcı bu bilgi formunu gördüğünde kurye personelini arayarak tekrar gelmesini talep edebilir. Kurye personeli gönderiyi ikinci kez gelerek teslim eder.

Kurye firmalarından bazıları ikinci kez gönderdikleri gönderi için ekstra ücret talep ederken bazı firmalar etmeyebilir. Raporsuz ve imzasız teslimatlar da kurye personelleri, gönderileri imzasız ve raporsuz olarak teslim eder. İsme teslim edilen gönderiler için alıcıya herhangi bir rapor sunulmaz.

Diğer bir teslimat şekli olan banka veya kredi kartı teslimatıdır. Çeşitli bankaların kartlarına başvuran kişiler için bu kartların dağıtımını yapan kurye personelleri, kimlik ibrazı ile teslimat gerçekleştirir. Bu teslimat şeklinde de rapor sunulması zorunludur. Hangi banka kartının dağıtımı yapılıyorsa, o bankaya teslimat bilgilerini içeren bir rapor sunulur. Dağıtım sırasında ortaya çıkan herhangi bir durum varsa bu durumlarla ilgili bilgilere de sunulan raporda yer verilir.

VIP dağıtım denilen teslimat hizmeti genellikle kurye şirketinin elit müşterilerine verilir. Diğer teslimat şekillerine göre çok daha hızlı bir teslimat gerçekleştirilir ve bu teslimat şeklinde en önemli şey kurye hizmetini verecek personelin müşteri tarafından seçilmesidir. Örneğin Lüleburgaz kurye şirketinde kurye personelleri seçenekleri arasında kimin gönderiyi teslim etmesi isteniyorsa o kişi müşteri tarafından seçilerek güven sağlanır.

Elden dağıtım şeklindeki teslimatlar da broşür ve duyuru metinlerinin yanında süreli veya süresiz yayınların dağıtımı da yapılabilir. Bu dağıtım şeklinde alışveriş merkezlerinde, kalabalık caddelerde veya müşterinin belirlediği bir alanda dağıtım işleri gerçekleştirilir.

Birçok dağıtım şekli var ve bunlardan bir diğeri de sektörel dağıtımdır. Sektörel dağıtım şeklini genellikle işletmeler kullanılır ve işletmenin belirlediği yerlere dağıtım yapılır. Örneğin bir alışveriş merkezindeki belli mağazalar ve dükkanlara istenilen dokümanlar dağıtılır. Aynı zamanda hanelere de dağıtım yapılabilir. Bu dağıtım, posta kutularına atılarak veya dairelerin kapısına bırakılarak yapılır.

Eczaneler için hizmet veren kurye şirketleri de bulunur. Özellikle eczaneler ile anlaşma yapılarak 7/24 hizmet veren kuryeler, acil bir ilaç gerektiğinde eczanelere ulaştırabildiği gibi ilaç ihtiyacı olan kişilere de ulaştırabiliyor. Özellikle gece saatlerinde, nöbetçi eczanelerin uzak olduğu evlere ilaç götürme hizmeti bu kuryeler tarafından verilebilir.

Hızlı Kurye 

Hızlı kurye hizmeti de özel bir hizmet sayılabilir. Genellikle işletmelerin tercih ettiği bir hizmettir ve normal kurye hizmetlerine göre çok daha hızlıdır. Bu hizmet genellikle acil evrak yetişmesi gerektiğinde, ilaç teslimatlarında veya hediye gönderimlerinde kullanılır. İşletmelerin ihalelere yetiştirmesi gereken evraklar, hızlı kurye ile istenilen zamanda teslim edilebilir. Özel günlerde de hızlı kuryelerden faydalanarak birkaç saat içinde teslimat gerçekleştirilir.

Hızlı kuryeler, bir seçenek olarak da karşımıza çıkar. Örneğin e-ticaret sitelerinden yapacağınız alışverişlerinizin bazılarında hızlı kurye seçeneğiyle gönderilerinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.  Örneğin Silivri’den sipariş ettiğiniz bir ürün en hızlı şekilde Silivri kurye tarafından size teslim edilir. Hızlı kuryeler motosiklet ile hizmet verir ve trafiğe takılmadan istenilen yere istenilen zaman diliminde ulaşılır. Bazı işletmeler kurye şirketleriyle anlaşma yaparak da hızlı kurye hizmetinden yararlanabilirler. Hızlı kurye hizmetine acil kurye de diyebiliriz.

Acil olan tüm gönderilerinde kurtarıcı olan hızlı motorlu kurye hizmetinin ücreti de daha yüksektir.  Örneğin bir eczanede biten ve acil olarak lazım olan ilaç stoklarının temini için hızlı kuryeler, ecza depolarına giderek buradan aldıkları ilaçları eczanelere ulaştırırlar.

Express Kurye 

Express kuryelerin en büyük getirisi çok hızlı olmalarıdır. Acil gönderilerde kullanılan ekspres kurye, sadece sizin gönderilerinizin teslimatını yapar. Normal kuryeler, birden fazla gönderiyi taşıyarak dağıta dağıta gidebilirken ekspres kuryeler, sadece sizin gönderilerinizle ilgilenecektir. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oldukça işe yarayan ekspres kuryeler trafiğe girmeden en kestirme yolları kullanarak hızlı şekilde gönderinizi teslim edecektir.

Ekspres kuryeler diğer kuryelere göre daha maliyetlidir ancak gönderiniz güvenli kurye ile hızlı şekilde teslim edileceğinden fiyat performans açısından düşünüldüğünde yararlı bir hizmettir. Ekspres kuryelerin teslimat süresine bakıldığında çok uzak noktalara bilet en fazla 2 saat içinde teslimatın gerçekleştiği görülüyor. Ekspres kuryeler genellikle küçük gönderiler için kullanılır. Bunun nedeni motosiklet ile hizmet verilmesidir.

 Büyük gönderilerde motorlu araçların kullanılması kaçınılmazdır. Ancak küçük paketler olursa motosiklet ile taşınabilir. Araçlı kurye ile yapılan taşımalarda, trafik hıza engel olabilir. Özellikle büyükşehirler bir yerden bir yere gitmek uzun zaman alabilir. Ekspres kuryeleri kullanabilmek için küçük paketleri göndermeniz gerekecektir.  Aynı zamanda ekspres kurye mesai saatleri içerisinde kullanılabiliyor. Gece acil göndermeniz gereken paketleriniz için gece kuryelere başvurabilirsiniz.

VIP Kurye 

VIP kuryeler, elit kurye olarak da bilinen ve kurye şirketinin elit müşterilerine verilen bir hizmettir. Hem hızlı hem güvenli şekilde teslim edilen gönderileriniz için istediğiniz gün ve saatte VIP kuryeye ulaşmanız da mümkün. 7 gün 24 saat hizmet veren VIP kurye hizmetinde aynı zamanda kurye personelini de müşteri özel olarak seçebiliyor.

VIP kurye hizmeti sigortalı olarak verilir ve gönderinizin kaybolması veya herhangi bir hasar gelmesi durumunda sigorta, maliyetinizi karşılar. Ayrıca VIP kurye hizmetleri, kurye şirketleri tarafından doğru ve etkili şekilde planlanır. Kurye hizmeti verecek olan kurye personelleri, hangi bölgede hizmet verecekse o bölgeye hâkim olan kişiler tarafından seçilir. Adrese kolayca gidebilecek kuryeler, teslim aldıkları gönderiyi istenilen en kısa sürede alıcısına ulaştırır. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu teslimatın süresi genellikle en fazla 1 saat olur.

Şehirlerarası Kurye 

Bir şehirden farklı bir şehre yapılacak teslimatlar da şehirlerarası kurye hizmeti aracılığıyla yapılır. Bu kuryeler genellikle ağır ve büyük ebatta olur ancak küçük paketler de talep doğrultusunda şehir dışına taşınabilir. Şehirler arası kurye hizmetleri otomobil ile veya motosikletle verilebilir. İstanbul ve İzmit gibi birbirine çok yakın şehirler arasında yapılacak teslimatlar için İstanbul kurye tarafından motosiklet kullanılır ancak daha uzak şehirler için araba kullanılması daha doğru olur.

Aynı zamanda kargo takip sistemi boyunca teslimat süresince kuryenin konumunu anlık olarak takip edebilir ve olası adres değişikliklerinde kolayca ulaşıp bilgi verebilirsiniz. Bazı kurye firmaları kendi araç takip sistemlerini müşterilerin kullanımına açabilir. Genellikle elit müşterilere verilen bir hizmet olsa da tüm müşterilerine bu imkânı sağlayan kurye şirketleri vardır.

Gireceğiniz uygulamayla kuryenin anlık olarak hareketlerini izleyebilir ve sistem üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Esenyurt kurye şirketinin telefon numarası ve kurye personelinin iletişim bilgilerine de erişebileceğiniz kurye şirketi uygulamasını kullanmak güvenli bir teslimat süreci için önemlidir.

 İnsanlar kurye şirketini veya özel kuryeleri seçerken en fazla önemsedikleri şey güvenilir olmasıdır. Gönderilerinin güvenliğinden emin olmak isteyen kişiler için bu takip sistemleri memnuniyeti arttırıcı rol oynayacaktır.

Şehir İçi Kurye 

Şehir içindeki gönderileriniz için şehir içi kuryeden hizmet alabilirsiniz. Şehir içi kuryeler birkaç saat içeresinde gönderilerinizi göndermek istediğiniz yerlere ulaştıracaktır. Genellikle motor kuryeler tarafından verilen bu hizmet ile trafiğe takılmadan istenilen saatte istenilen noktaya ulaşılır. Aynı zamanda şehir içi kuryeler e-ticaret siteleri tarafından oldukça fazla kullanılır.

Örneğin restoran ve kafeler dışarıya yapacakları paket servis için genellikle motor kuryeleri kullanırlar. Şehir içerisinde uzak yerlere bile paket servis hizmeti sunan kafe ve restoranlar, kuryeler aracılığıyla günün her saatinde yemek satışı yaparlar. Aynı zamanda bu kuryelerin genellikle puanlama sistemi, yemek söylenen sitede yer alır ve müşteriler tarafından kapılarına gelen kuryenin davranış şekli, hızı gibi faktörler değerlendiler. Örneğin İzmir kurye ile anlaşmalı olan yemek şirketleri de bu puanlama sistemlerine göre kuryelerini ödüllendirme yoluna gidebilir. Böylece kuryelerin motivasyonu artar ve müşterilere daha hoşgörülü bir hizmet verebilirler.

Aynı zamanda bazı market uygulamalarının kuryeleri deyine harita üzerinden takip edilebiliyor. Özellikle büyük şehirlerde verilen sanal market uygulamaları sayesinde şehir içindeki hemen hemen her yere hizmet sunulabiliyor. İşletmelerin özel kuryeleri dışında göndereceğiniz evrak, paket veya hediye gibi gönderilerinizi de şehir içi kurye ile gönderebilirsiniz.

Şehir içi kuryelerde gidilecek yerlere göre de teslimat süresi farklılık gösterebilir. Örneğin Avrupa yakası kurye hizmetlerinin Anadolu yakası kurye hizmetlerine göre teslimat süreleri farklı olacaktır. Avrupa yakasında kuryelerin daha fazla kullanılması ve trafiğin daha yoğun olması gibi durumlar bu sürece etki eder.

Kurye Nasıl Çağırılır? 

Kurye çağırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en basit olanı internette araştırma yaparak bulacağınız bir kurye şirketini iletişim numaralarından arayarak çağırmanızdır. Bunun dışında tavsiye üzerine de fazla tercih edilen kuryelerin numaralarını kullanıcılarından bularak kurye çağırabilirsiniz.

Ancak bunların dışında en avantajlı ve en etkili kurye çağırma yöntemi şüphesiz kurye rehberidir. Kurye rehberi denilen uygulamada hem kurye hizmeti almak isteyen kişiler hem de kurye şirketleri yer alır. Bu online platformda kurye hizmeti veren şirketlerin veya özel kuryelerin iletişim bilgileri yer alır. Buradan bakarak bulabileceğiniz kuryelerden dilediğinizi de seçebilirsiniz.

Ayrıca kurye rehberinden çağırdığınız kuryeye daha sonra platform üzerinden yorum da yapabilirsiniz. Bu yorumlar, kurye hizmeti alacak olan kişilere yardımcı olacaktır. Siz de kurye seçimi yaparken yapılan yorumlara bakarak doğru tercih yapabilirsiniz. Platform üzerinden çağıracağınız kurye için gönderici ve alıcı adreslerini irerek kolayca teslimatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Uludağ’a göndermek istediğiniz gönderiyi, açık adres belirterek Bursa kurye Sadece kurye hizmeti için oluşturulmuş bu platforma başka amaçlı girenler de atılır. Bu yüzden amacına uygun bir rehberdir ve kolaylıkla kurye seçilerek çağırılabilir.

Kurye şirketlerini numara ile arayarak alacağınız hizmetlerde, göndereceğiniz paketi kurye personellerinin alacakları ve götürecekleri adresleri belirterek kurye çağırabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız kurye hizmetini de belirtmenizde fayda var. Örneğin hızlı bir teslimata ihtiyacınız varsa hızlı kuryeyi tercih edebilirsiniz veya kurye şirketinin sürekli müşterisiyseniz VIP kurye hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Gece çağıracağınız kurye için de gece kurye hizmeti alabilirsiniz. Teslimatlarınız gerçekleştiğinde kurye şirketi tarafından tarafınıza SMS veya mail yoluyla bilgilendirme yapılır.

Kurye çağırırken bir diğer önemli şey ise hangi bölgedeki kurye şirketini çağıracağınızdır. Size en yakın kuryeyi tercih etmeniz size daha hızlı bir teslimat sağlar. Örneğin Kadıköy’de oturuyorsanız Kadıköy kurye çağırmak hem kurye personeli için hem de sizin için kolaylık sağlayacaktır.

Kurye Avantajları Nelerdir? 

Kurye hizmeti almanın birçok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi hızlı olmasıdır. Kurye hizmetleri genellikle motosiklet ile yapıldığından özellikle büyükşehirlerde trafikten etkilenmeden hizmet verilir. İstediğiniz saatte teslim edilen kuryeleriniz, güvenli ve hızlı şekilde alıcısına ulaştırılır.  Kurye personelleri genellikle motosiklet kullanmakta deneyimli ve yolları bilen caddelere hâkim olan kişilerdir. Bu yüzden gönderileriniz güvenli şekilde taşınır.

 Ayrıca kurye şirketleri sigortalı olarak hizmet verir. Hasar güvencesiyle, gönderileriniz kaybolması veya hasar görmesi sonucunda maliyet kurye şirketleri tarafından karşılanır. Bir diğer avantajı da 7/24 kurye hizmeti veren kurye şirketlerinin kesintisiz hizmet vermesidir. Gecenin geç saatinde bile ulaşabileceğiniz kuryeler sayesinde acil gönderilerinizi günün her saatinde istediğiniz yere ulaştırabilirsiniz.

Kuryeler farklı şekillerde teslimatlar gerçekleştirdiklerinden size en uygun olan hizmeti seçmeniz de avantajlı olacaktır. Örneğin uçak kuryeler dediğimiz kuryeler yardımıyla, İstanbul Havalimanına gelen gönderinizi Fatih kurye ile evinize kadar getirtebilirsiniz. Havalimanları genellikle şehir merkezine uzak yerlerde olurlar ve gidilmesi uzun zaman alabilir. Kuryeler motosiklet ile hızlı şekilde havalimanına giderek gönderinizi teslim alabilir veya teslim edebilir. Hem göndericisi olduğunuz gönderilerde hem de alıcısı olduğunuz gönderilerde uçak kuryelerden faydalanmak oldukça avantajlıdır.

Dağıtım şeklinde çalışan kuryeler de özellikle işletmeler için oldukça avantajlıdır. Broşür veya herhangi bir dokümanın dağıtımı için alacağınız kurye hizmeti sayesinde dağıtım işlemleriniz istediğiniz bölgede kolayca halledilir.

Acil kurye veya gece kurye sayesinde tüm acil gönderilerinizi güvenle ve hızlı şekilde alıcısına ulaştırabilirsiniz. Birçok avantajı beraberinde getiren kurye hizmetleri, özellikle büyük şehirlerde çok büyük faydalar sağlıyor.

Kurye ile Neler Gönderilebilir? 

Kurye hizmeti alarak farklı türdeki birçok gönderinizi istediğiniz noktaya ulaştırabilirsiniz. Özellikle küçük paketlerde tercih edilen kurye hizmeti, isteğe ve ihtiyaca göre büyük paketler için de tercih edilebilir. Kurye ile en fazla gönderilen gönderiler paketler, broşürler, duyurular, insert, davetiyeler, hediyeler, faturalar, banka veya kredi kartları, kart ekstreleri, evraklar, yiyecek ve içecek, market ürünleri, kozmetik gibi birçok ürün için kurye hizmeti kullanılabilir.

Kuryenin en geniş kullanım alanı e-ticaret siteleridir. İnternet üzerinden alacağınız tüm gönderileriniz kurye ile hızlı şekilde teslim edilebilir. Özellikle hediye konseptiyle hizmet veren internet siteleri, müşterilerinin belirttikleri gün ve saatlerde ulaştırmaları gereken hediyeler için kurye hizmeti kullanırlar. Örneğin Çerkezköy’deki evinize internetten bir sipariş verdiğinizde Çerkezköy kurye tarafından gönderiniz size teslim edilir. Kurye şirketleri bu internet siteleriyle anlaşma yaparak sürekli olarak aynı işletmeler ile çalışabilir. Aynı zamanda işletmeler ve e-ticaret siteleri kendi kurye hizmetlerini oluşturarak e-ticaret kurye ile müşterilere daha iyi bir hizmet verebilirken kurye maliyetinden de kaçınmış olurlar. Kurye ile gönderilemeyecek ürünler de vardır.

 Bunların başında yasal olmayan ürünler gelir. Hizmet verilen ülkede satışı veya kullanılması yasak olan gönderiler için kurye kullanılmaz. Bunların dışında nakit para, çek, hisse senedi, altın, mücevher, değerli taş gibi değeri yüksek olan gönderiler için de kurye hizmeti kullanılmaz. Aynı zamanda tehlikeli maddeler için de kurye şirketleri hizmet vermezler. Bunlar oksitleyiciler, patlayıcılar, yanıcı katı ve sıvılar, aşındırıcılar, radyoaktif maddeler olarak sayılabilir.

Kurye Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kurye hizmeti alınırken en önemli şey seçilecek kurye şirketidir. Güvenilir bir kurye şirketinin veya özel bir kuryenin seçilmesi, gönderinizin güvenliği için önemlidir. Aynı zamanda deneyimli kurye personelleri ile kaliteli hizmet veren kurye şirketlerini tercih etmek hızlı ve sorunsuz bir teslimat süreci için gereklidir. Eyüp kurye şirketi kurye personellerini özenle seçer. Motosiklet kullanmada deneyimli olmayan motor kuryeleri çalıştıran kurye şirketlerine gönderinizi teslim etmek doğru bir hareket olmayacaktır.

Kurye şirketini seçtikten sonra bir diğer dikkat edilmesi gereken şey kuryenin çağrılmasıdır. Alacağınız hizmetin türüne göre hangi teslimat şeklini istediğinizi açıkça belirtmenizde fayda var. Örneğin gece alacağınız kurye hizmeti ile gündüz alacağınız kurye hizmetinin fiyatı aynı olmayacaktır ve bunun farkında olmanız önemlidir. Hızlı kuryeler de yine daha maliyetlidir ancak acil gönderileriniz için bu hızlı kuryeleri kullanabileceğiniz bilmeniz gerekir.

Kullanacağınız hizmeti Beylikdüzü kurye gibi kurye şirketlerine belirttikten sonra gönderinizin hazırlık aşaması başlar. Burada dikkat etmeniz gereken şey gönderinizin doğru şekilde ambalajlanmasıdır. Yırtık veya hasar görmüş şekilde paketlediğiniz gönderileriniz, taşıma sırasında hasar görebilir. Ayrıca kurye personeli sizden aldığı gönderiyi hangi şekilde aldıysa aynı şekilde teslim etmekle sorumludur. Aksi durumlarda haklarınızın olduğunu bilmeniz ve kurye şirketine haber vererek sigortanın karşılamasını talep edebilirsiniz.

Kurye gönderme işleminde göndereceğiniz paketin yasal olarak taşınabilir nitelikle olduğundan da emin olmalısınız. Ayrıca kurye ile taşınamayacak bazı ürünler vardır. Bunları inceleyerek de gönderinizin kurye ile gönderilebileceğinden emin olmalısınız. Kurye personeline doğru adres ve kişi iletişim bilgilerini vermek de paketinizin doğru yere ulaşması için önemlidir. Beşiktaş kurye ile göndereceğiniz gönderinizde teslimat sırasında oluşan herhangi bir değişikliği de kurye şirketine veya kurye personeline bildirmeniz gerekir. Bunu telefon ile arayarak yapabilirsiniz.

Kurye şirketi ile göndereceğiniz gönderiniz, kurye personeli gelmeden önce hazırda bulundurulmalıdır. Çünkü kurye personelleri yoğun iş temposuyla çalışan personellerdir ve sadece sizin gönderinizi değil gün içinde birçok gönderiyle ilgilenmek durumundadırlar. Hem kurye personellerinin işini kolaylaştırmak hem de gönderinizin teslim süresinin kısaltmak için gönderinin hazır olması önemlidir.

Kurye hizmetini alacak kişi dışında, kurye personelinin de dikkat edeceği bazı durumlar vardır. Bunlardan biri Bayrampaşa kurye şirketinin kurye personelinin gönderiyi teslim alırken doğru paketlenmiş olmasından emin olması ve paketi nasıl aldıysa bunu not etmesidir. Gönderinin boyutlarını ve ölçülerini alarak gönderiyi aynı şekilde teslim etmelidir. Aynı zamanda gönderiyi alırken içeriğini de sormalı, taşınması yasaklı olan bir ürünü teslim almamaya özen göstermelidir.

Kurye personelleri, motosiklet kullanırken de hızlı olmak için dikkatsiz davranmamalı, öncelikle kendilerinin ve taşıdıkları paketlerinin güvenliğini düşünmelidir. Gönderilerin teslimatı yapılırken doğru kişiye teslim edildiğinden emin olmalı ve doğru şekilde teslim etmeliler. Ayrıca acil kuryeler, teslim aldıkları gönderileri istenilen saatte ulaştırmak zorundadır. Buna özen gösteren kuryeler, hızlı kurye hizmeti verirken de aynı özeni göstermelilerdir.

Kargo ile Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Kurye hizmetleri genellikle şehir içinde ve aynı gün içerisinde teslimat gerçekleştirir. Belirli zaman dilimi verilerek gönderinin teslim edilmesini isteyebilirsiniz. Kurye hizmetleri hızlı şekilde verilir ve genellikle küçük ebattaki paketler taşınır. Kargo şirketleri ise büyük veya küçük birçok gönderiyi dünyanın her yerine taşıyabilirler. Şehir içinde birkaç gün içerisinde, şehir dışında ise 7 gün içerisinde teslim edilen gönderiler, kargo ile yurtdışına da gönderilebilir.

Kargo ile kurye arasındaki en belirgin fark hızdır. Kuryeler gün içerisinde acil gönderiler için de kullanılabilirken kargo hizmetlerinde böyle bir şansınız yoktur. Kargolar havayolu, denizyolu, demiryolu ve karayolu kullanılarak taşınırken kurye hizmetleri sadece karayolları kullanılarak verilir. Araba, motosiklet, bisiklet gibi farklı araçlar kullanılsa da kuryelerde diğer taşıma modlarının kullanılması söz konusu değildir.

Çatalca kurye hizmetleri de şehir dışına verilebilir ancak şehir dışı gönderilerde kargo şirketleri daha fazla tercih edilir. Kargo şirketleri kurye şirketleri ile entegre şekilde de çalışabilir. Özellikle uçak kargo hizmeti alan müşteriler, uçak kurye ile de havalimanına gelen paketlerini aldırırlar. Bazı uçak kargo işletmeleri uçak kurye hizmeti veren kurye şirketleriyle anlaşma yaparak iş birliği içinde çalışabilirler. Kargo ile kuryenin bir diğer farkı ise çalışma saatleridir. Kuryeler 7 24 hizmet verirken kargo şirketlerinin belirli çalışma saatleri vardır ve hafta sonu çalışmazlar.