Uçak Kargo

Uçak Kargo

Uçak Kargo Nedir?

 

Uçak kargo hizmeti veren birçok kargo şirketi var. Bunun nedeni günümüzde kargoların hızlı bir şekilde istenilen noktaya ulaştırılabilmesinin yolunun uçak kargodan geçmesidir. Kurye şirketleri müşterilerinin kuryelerini güvenli ve hızlı şekilde istenilen yere ulaştırmayı hedefliyor ancak bazen aksaklıklar söz konusu olabiliyor. Ateş Kurye bu aksaklıkların en aza indirgendiği ve en güvenli kurye şekli olarak müşterilerine sorunsuz hizmet veriyor. Havayolu kullanımının karayolu veya denizyoluna göre daha az riskli olduğu hep söylenir. Yapılan kazalara bakıldığında havayolunun en güvenli taşıma modu olduğunu görmek mümkün. Yolcu taşımanın yanında yük taşımanın da en az riskle yapılması mal güvenliği açısından önemlidir. Uçak kargo firmaları da müşterilerine bu güveni sağlamakla sorumludur.  

 

Kurye Nedir?

 

Kurye genel anlamıyla getirip götüren kişi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir ürün göndermek isteyen veya almak isteyen kişilere hizmet eden kurye, verilen hizmetin türüne göre farklı araçlarla taşıma işlemini gerçekleştirirler. Kuryeler posta veya yükleri kısa sürede alıcıya teslim eden güvenli bir ulaştırma sistemidir. Özellikle trafik sorununun olduğu büyük şehirlerde moto kuryeler trafiğe girmeden hızlı şekilde istenilen noktaya ulaşıyorlar.

 

Kargo Nedir?

 

Kargo tek parça olarak en fazla 100 kilogramağırlığında olan ve genellikle bir ambalajın içinde olan koli, sandık veya paket gibi eşyalara denir. Kargolar tüm taşıma modları ile taşınabilir ve günümüzde kargo şirketleri çok fazla kullanılır. Özellikle internet alışverişlerinde anlaşmalı kargo şirketleri internetten alınan ürünleri alıcısına en kısa zamanda ulaştırır. Bu alışverişler yurtiçinde olabildiği gibi yurtdışında da olabilir. Uluslararası taşımacılık yapan kargo şirketleri bu yükleri farklı taşıma modları ile entegre bir şekilde çalışarak güvenle ulaştırırlar. Uçakların taşıma işlemi havalimanına inene kadardır ve bu noktadan sonrasını havalimanına bağlı olan demiryolu, denizyolu veya karayolu devralır. Kombine taşımacılık diyebileceğimiz bu sistem sayesinde yük, alıcının kapısına kadar gidebiliyor.  

 

Kargo ve Kurye Farkı Nedir?

 

Kargo ile kurye arasındaki fark hizmet verilen yerin uzaklığına ve hızına bağlı olarak ortaya çıkar. Kuryeler genellikle firmaların evrak veya paketlerini hızlı bir şekilde göndermeleri için kullanılırken kargolar ağır yüklerin uzun mesafeli gönderimleri için kullanılıyor diyebiliriz. Kuryeler ağır ürünlerin gönderimleri için uygun değildir bu yüzden ağır yükler için kargo tercih edilir. Ayrıca kuryeler motorlar yardımıyla taşımacılık yaptıkları için daha hızlıdırlar. Acil olan gönderimler için de yine kuryeler tercih edilir. Bir diğer farkı ise fiyatlarıdır. Kuryeler bu hızlarından dolayı kargolardan daha yüksek fiyatlıdır. Aynı zamanda kargoların çalışma saatleri sınırlıdır ve genellikle hafta sonu çalışmazlar. Bunun aksine kurye şirketleri her gün ve istenilen zaman diliminde bulunabilir.

 

Kurye Aboneliği ve Şirketler

 

Kurye hizmeti veren birçok kurye şirketi var. Ancak hepsi aynı kalitede ve aynı güvenlik önlemleriyle çalışmayabiliyor. Kurye seçimi yaparken teslimat hızına, güvenilirliğine ve çalışma prensibine dikkat edilmelidir. Kuryelerinin ne kadar iyi araç kullandığı ne kadar süredir o kurye şirketinde çalıştığı ve kurye şirketinin bugüne kadar olan gönderimlerinde çıkan sorunların olup olmadığı araştırılarak doğru bir kurye şirketi bulunmalıdır. Şirketler her gün bir yerlere evrak göndermek durumunda kalabilirler. Bu yüzden bir kurye ile abonelik sözleşmesi yapan şirketler sürekli aynı kuryeden hizmet alırlar. Bu abonelik yapılırken sözleşme imzalanır ve kurye hizmeti satın alınmış olur. Şirketler dışında bireysel olarak da kurye abonesi olanlar vardır. Sürekli olarak kurye kullanıyorsanız daha düşük ücretler ödemek için kurye abonesi olabilirsiniz.

 

Motorlu Kurye ile Gönderi Gönderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Motorlu kurye ile göndereceğiniz gönderiler için öncelikle seçtiğiniz güvenilir bir motorlu kuryeyi çağırdığınızda gönderinizin hazır olması gerekir. Çünkü motorlu kuryeler gün içinde hızlı olması gereken ve birçok teslimat gerçekleştiren personellerdir. Çağrıldığında gönderinin hazır olması motorlu kuryeler için önemlidir.

 

Bir diğer önemli şey ise gönderilen ve teslim edilen yerlerin adreslerinin doğru ve açık şekilde belirtilmesidir. Bu konuda yanlış teslim edilen gönderiler için motorlu kuryeler sorumluluk kabul etmemektedirler. Gönderilen kargo aynı zamanda taşınmak için yasal olmalı ve içeriğinin kurye personeline veya operasyon merkezine söylenmesi zorunludur. Dikkat edilecek bir diğer husus koli, paket veya zarflarınızın ambalajlı bir şekilde kuryeye teslim edilmesidir.

 

Açık kalan kolilerden dökülen ürünler veya yırtılan zarfların içindekilerin eksik çıkması gibi durumlarda motorlu kuryeler sorumlu değildir. Gönderilerinizin doğru ambalajlanması sizin sorumluluğunuzdadır. Taşınma sırasında oluşan beklenmedik durumlarda veya adres değişikliğinde kurye veya operasyon merkezi bilgilendirilmelidir.

 

Kurye Puanlama Sistemi

 

Kurye personelleri, kurye şirketlerinin tercih edilme seviyesini etkileyen en önemli bileşenlerden biridir. Çünkü kurye personelleri müşteri ile birebir iletişim kuran ön safhada çalışan kişilerdir. Müşterilerin kuryelerden memnun kalması demek, kurye firmasından memnun kalması anlamına gelir. Bu yüzden müşterilerin kuryeleri puanlayabileceği ve kurye firmalarının da kurye personellerinin performanslarını ölçebilmesine olanak sağlayan sistemler geliştiriliyor.

 

Özellikle yemek şirketleri evlere gönderdikleri kuryelerinin puanlanabileceği sistemler kullanıyorlar. Müşteri, kendisine hizmet eden kuryeyi bazı parametrelere göre puanlıyor. Bu puanlar ay sonuna kadar toplanıyor ve en çok puanı alan kurye personellerini ödüllendirme yoluna gidilebiliyor.

 

Bunun yanında müşterinin memnun olmadığı, iletişim becerisi düşük veya işini doğru yapmayan kuryelerin tespit edilmesi için de bu puanlama sistemleri yardım ediyor. Sadece kuryeler değil kurye şirketleri de verilen bu puanlara göre kendilerini iyileştirmeye gidebiliyor. Örneğin hız olarak düşük puan alınıyorsa kuryelerin hızını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılabiliyor.

 

Kurye Çeşitleri Nelerdir?

 

Kuryeler hızlı ve güvenilir hizmet veren ve genellikle gün içinde teslim edilmesi gereken paketlerin gönderimini sağlayan firmalardır. Kuryeler araçlı veya araçsız olarak çalışabilir. Araçlı kuryeler motorlu araçlar veya motosikletlerle çalışırken araçsız kuryeler ise yaya olarak verilen kurye hizmetidir. Yaya kuryeler genellikle davetiye dağıtma işleri veya yemek servisleriyle ilgilenirler.

 

E- Ticarette Kuryenin Önemi

 

Kuryelere en fazla önem kazandıran şey e- ticarettir. Küreselleşen ve dijitalleşen dünyada internet üzerinden alışveriş çok fazla tercih ediliyor. İstenilen her türlü ürünün kapıya kadar gelmesi insanları cezbediyor. Bu ürünler kıyafet, elektronik eşya hatta çok büyük ebattaki eşyalar bile olabilir.

 

Artık insanlar evlerinin mobilyalarını bile dışarıya çıkmadan internet üzerinden alıyorlar. Hal böyle olunca kuryeleri de çok yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına yetişmeye çalışan kuryeler 7/24 çalışarak tüm gönderileri zamanında ulaşması gereken yere ulaştırıyorlar. E-ticaretin en önemli bileşenini kuryeler oluşturuyor.

 

Bazı e-ticaret siteleri kendi kurye şirketlerini oluştururken bazıları da başka kurye şirketleriyle anlaşma yapıyorlar. Kurye şirketlerinin bu kadar artmasının en büyük sebebi e-ticarettir. Eğer e-ticaret bu kadar gelişmemiş olsaydı kurye şirketleri şu an yaptıkları işlerin yarısını bile yapamıyor olurlardı ve bu kadar fazla sayıda kurye şirketi olmazdı.

 

Uçak Kurye Nedir?

 

Uçak kurye, uçak ile başka bir şehirden gelen gönderileri gidecekleri noktaya daha hızlı teslim etmek için kullanılır. Uçak ile gelen havalimanına gelen kargo, uçak kuryeler aracılığıyla alınarak alıcısına teslim edilir. Havalimanı olan her şehirde uçak kurye kullanmak mümkündür ve gün içerisinde acil ihtiyaçlarda Ateş Kurye kurtarıcı olabiliyor. Paketlerin büyüklüğüne ve ağırlığına göre de motor kurye veya arabalı kurye olarak hizmetten yararlanabilirsiniz.

 

Uçak Kurye Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

Uçak kuryeler acelesi olan gönderiler için kullanılmakla birlikte firmalar arasından çok fazla tercih edilen bir sistemdir. Çünkü firmalar için zaman çok önemlidir ve kaybedilen birkaç dakika bile büyük kayıplara sebebiyet verebilir. Uçak kuryeler gün içinde gönderilmesi gereken önemli evraklarda tercih edilir. Bunun yanında bazı değerli hediyelerin aynı gün içinde gönderilmesi için de uçak kuryeler kullanılabilir.  Günümüzde uçak kuryeler çok önemli bir yere gelmişlerdir çünkü artan nüfus ve kentleşme ile karayolu ile bir yerden bir yere ulaşmak oldukça fazla zaman alıyor.

 

Uçak Kurye Nasıl Kullanılır?

 

Uçak kurye kullanabilmek için önemli olan güvenilir bir kurye şirketi bulmaktır. Mal güvenliği açısından güvenli ve hızlı hizmet veren uçak kurye firmasıyla çalışmak daha doğru olacaktır. İşletmeler genellikle güvendikleri uçak kurye firmalarıyla anlaşma yaparak sürekli aynı uçak kurye firmasıyla çalışmayı tercih ediyorlar.

 

Ancak bireysel kurye gönderimlerinde buna gerek olmayacaktır. Bulduğunuz güvenilir uçak kurye firmasına uçağın kalkış ve iniş saatlerini ve alacakları paketin büyüklüğü ağırlığı gibi bilgiler verilir. Bazı durumlarda havalimanından alınan paket başka bir adrese gönderilir veya uçak kurye tutan kişiye teslim edilir.

 

Farklı yere teslim edilmesi durumunda hangi havalimanından alacaklarının yanında nereye götürüleceğinin bilgisi de verilmelidir. Çok acil durumlarda bu uçak kurye firmasına söylenmelidir. Uçak kurye firması uçak iner inmek paketi alır ve ulaşması gereken yere saatler içinde teslim eder.

 

Kurye Takibi

 

Müşteriler için gönderilerinin güvenliği önemlidir. Bu yüzden gönderdikleri paketin nerede olduğuna, ulaşıp ulaşmadığına bakmak isterler. Anlık bilgi almak isteyen kurye kullanıcıları internet üzerinden veya telefon ile kuryelerini takip edebiliyorlar.

 

Ateş Kurye genellikle gönderi gönderenlere bir kod verirler. Bu kod üzerinden kuryeler anlık olarak takip edilebilir. Kargo şirketlerinin de kullandığı bu sistem kuryelerde daha detaylıdır. İnternet üzerinde kuryenin nerede olduğunu görmenin yanında tüm hareketlerini takip edebilirisiniz.

 

Kargo takibinde genellikle yazılı olarak gördüğünüzü gönderinizin konumunu, kurye takibinde harita üzerinde yapabilirsiniz. Kuryenin durduğunu veya hareket ettiğini bu harita üzerinde GPS yardımıyla tespit edebilirsiniz.

 

Nasıl Kurye Personeli Olunur?

 

Kurye personeli olabilmek için kurye firmalarına göre değişen farklı şartlar vardır. Ancak bunlardan ortak olanları 18 yaşını doldurmuş olmak ve A2 ehliyetine sahip olmaktır. Bunun yanında kurye personeli olabilmek için ileri sürüş eğitimlerinin alınmış olması da gereklidir. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda güvenli ve hızlı bir şekilde araç kullanabilecek kişiler kurye personeli olarak kabuk edilir. Aynı zamanda kurye personellerinde bazı iletişim becerileri de aranır.

 

Müşterilere karşı hoşgörülü olmaları, sade bir dil kullanmaları, Türkçelerinin iyi olması ve diksiyonlarının düzgün olması kurye personellerinde aranan özelliklerdir. Kurye personelleri aynı zamanda çalışırken de bazı şartları sağlamalıdırlar.

 

Bu şartlardan biri kask takmaktır. Güvenlik ve emniyet açısından kask takmak kurye personelleri için zorunludur. Aynı zamanda kuryeler hızlı olabilmek için kendilerini ve taşıdıkları gönderiyi tehlikeye atmamalılar ve herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda soğukkanlı olmaları beklenir.

 

Kurye Personellerinin Çalışma Saatleri

 

Kuryelerin çalışma saatleri kurye firmalarına göre farklılık gösterebilir. Acil olan gönderiler için kurye personelleri günün her saatinde çalışmaya müsait olmalıdırlar. Müşteri memnuniyeti açısından kurye firmaları genellikle zaman problemi olmayan kurye personellerini tercih ederler. Hafta sonu veya bayram gibi tatil günlerinde de hizmet veren kurye personelleri yoğun bir çalışma temposuna ayak uydurabilecek kişilerden seçilir.

 

Uçak Kargo Nedir?

 

Uçak kargo genellikle acil olan kargoların gönderen kişinin teslim edeceği paketi kargo uçakları veya tarifeli yolcu uçakları ile belirtilen alıcıya ulaştırmayı hedefleyen bunu yaparken de hızlı ve güvenilir hizmet veren bir sistemdir.

 

Uçak kargolar hızlı gönderilmesi gereken paketler için idealdir ancak bu gönderim işleminin hızlı gerçekleşebilmesi için hem gönderilen yerde hem de gidilecek yer havalimanı olmalıdır. Acil gönderilmesi gereken kargolar, bozulma ihtimali yüksek olan ürünler, karayolunun ulaşamadığı okyanus aşırı yerlere gönderilen kargolar için uçak kargo kullanılır.

 

Bu taşıma modunun hem pahalı olması hem de bir teşkilatlandırma gerektirdiğinden bu işi yapan belli başlı büyük firmalar vardır ve seçenekler azdır. Bu yüzden uçak kargo firmaları müşteri kaybetmemek için işlerini en iyi şekilde yaparak tüm kargoları özenli ve garantili olarak istenilen yere ulaştırırlar.

 

Uçak Kargo Neden Kullanılmalı?

 

Uçak kargo kullanılmasının başlıca amacı hızlı olmasıdır. Acil gönderilmesi gereken ilaç, evrak, bozulabilir maddeler gibi gönderilerin zamanında alıcıya ulaşabilmesini hedeflen uçak kargo firmaları hem uzman çalışanlarıyla hem de çalışma disiplinleriyle kargoları sorunsuz şekilde gideceği yere ulaştırıyorlar. Diğer taşıma modları havayoluna göre hem daha yavaş hem de daha az güvenlidir. Uçak kargo maliyetli olsa da fiyat performans açısından düşünüldüğünde tercih edilebilir.

 

Uçak Kargonun Avantajları

 

Hız insan hayatında artık temel bir ihtiyaç haline geldi ve kargo şirketleri bu ihtiyacı karşılayabilmek için farklı projelerle müşterinin karşısına çıkıyor. Uzak mesafeye gönderilmesi gereken kargolar en kısa sürede alıcıya ulaştırılıyor. Dünyanın her yerinde var olan havaalanları sayesinde birçok yere ulaşım mümkün oluyor.

 

Ayrıca bir diğer avantajı ise küçük boyutlarda veya düşük gramajlı kargoların bile pratik şekilde taşıma imkânı sunmasıdır. Uçak kargo İstanbul gibi birçok şehirde hizmet veriyor ve bazı özellikli yükler de özel prosedürler uygulanarak taşınabiliyor. Bozulabilir gıdalar uçakların kargo bölümlerinde soğuk yerlerde taşınıyor. Bu soğuk kargo bölümlerinde aynı zamanda bazı ilaçlar da taşınabiliyor. Bunun yanında uçak kargo ile canlı hayvan taşımacılığından kıymetli kargo taşımasına kadar her türlü özel kargolar istenilen yerlere ulaştırılıyor.

 

Kontrol ve yükleme sırasında uçak kargo personellerinin gösterdiği özen de bu sistemin bir avantajına örnek verilebilir. Uçak kargo personellerinin kargoları özenle paketlemesi sigorta maliyetlerinin de düşmesini sağlayacaktır. Ayrıca uçak kargo firmalar planlı ve kontrollü şekilde kargo hareketlerini sisteme girerek müşterilerinin kargolarını takip edebilmelerini sağlıyorlar.

 

Uçak Kargo ile Hangi Ürünler Gönderilebilir?

 

Ateş kurye ile sorunsuz taşınan kargolarınız hızlı şekilde alıcılarına ulaştırılıyor. Uçak kargo ile birçok ürün taşınabilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi özel hizmet gerektiren bazı özellikli ürünler için bile uçak kargo firmalarının bir çözümü var. Meyve, sebze, balık veya bitkiler gibi bozulmaya müsait ürünlerin en kısa sürede alıcıya ulaştırılması gerekiyor.

 

Uçak kargolarda ekstra soğutma sistemleri kullanılarak bu bozulabilir ürünler rahatlıkla taşınabiliyor. Altın, para, senet, çek veya sanat eseri gibi kıymetli kargolar da kargo uçaklarında kapalı kasalar aracılığıyla alıcısına güvenle ulaştırılıyor. Bunun yanında yedek parça, motor gibi hızlı ulaşması gereken malzemeler de kargo uçakları ile ulaşması gereken zamanda ulaştırılıyor.

 

Uçak Kargo Fiyatları

 

Uçak Kargo Fiyatları taşıma maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle diğer taşıma modlarında hizmet veren kargo şirketlerinin fiyatlarına göre daha yüksek olacaktır. Ancak kargonuzun garantili bir şekilde taşınması sizi ek maliyetlerden kurtarabilir. Karayolu, denizyolu veya demiryolu ile taşınan kargolarda havayolu ile taşınan kargolar kadar garanti verilmeyebilir.

 

Uçak kargo işletmeleri taşıma işlemini yaparken ekstra özen gösteriyor çünkü bu sektörün maliyetli olduğunun farkında olarak çalışıyorlar. Yapılacak ufak bir hata büyük meblağlara sebep olabileceğinden uçak kargo firmaları daha özenli ve dikkatli davranarak daha güvenli bir hizmet sunuyorlar.  Uçak kargo fiyatları yurt içi gönderimlerde yurtdışı gönderimlere göre daha ucuz olacaktır.

 

Bunun nedeni hem gidilen mesafe hem de maliyetlerdir. Uçakların yakıtları, havayolu taşımacılığının en büyük maliyet kalemlerinden biridir. Gidilen mesafe arttıkça uçakların maliyetleri de artacağından bu doğrudan fiyata yansıyacaktır.

 

Uçak Kargo ile Taşınan Yük Tipleri

 

Uçak kargo ile taşınan yükler farklı özellikte olabilirler ve uçak kargo şirketleri bunları 2 farklı kategoride sınıflandırırlar. Bunlardan biri genel kargolardır ve bunlar özel bir taşıma veya depolama işlemi gerektirmeyen tehlikeli madde, bozulabilir gıda, canlı havan sınıfına girmeyen kuru ve temiz yük anlamına gelir.

 

Özel kargolar ise özel taşıma ve özel depolama gerektiren kargolardır. Bu kargolarda özel etiketler kullanılarak özel olarak yüklenirler. Ayrıca genel kargolar yolcu uçaklarının koltuklarında taşınabilirken özel kargolarda bu mümkün değildir. Özel kargolar sadece kargo uçağı ile taşınan yüklerdir. Bunlar tehlikeli maddeler, canlı hayvanlar, değerli kargolar, ağır ve büyük ebatlı kargolar olarak sayılabilir.

 

Tehlikeli maddeler yanıcı, yakıcı veya patlayıcı yükler olabilir ve bunlar özenli bir şekilde yüklenerek taşıma işlemi gerçekleştirilir. Değerli kargolar para, altın, senet gibi kıymetli evraklardır ve özel kasalar ile taşınırlar. Ağır ve büyük ebatlı yüklere ise arabaları örnek verebiliriz. Bazen tatil yapmak için gittiğiniz yere arabanız uçak kargo firmalarıyla getirilir ve dönerken de aynı şekilde ülkenize geri gönderilir.

 

Uçak Kargo ile Gönderi Göndermek

 

Uçak kargo ile göndereceğiniz gönderilerin özellikle genel yük mü yoksa özel yük mü olduğuna karar verilmelidir. Genel yükleriniz için seçeceğiniz bir hava kargo şirketiyle anlaşarak gönderinizin ulaşmasını istediğiniz noktayı belirterek kargonuzu güvenle teslim edebilirsiniz.  Yurtdışı gönderimlerinizde farklı evraklar doldurulur ve bu evrakların doğru şekilde doldurulması gönderinin sorunsuz teslimi için önemlidir. Uçak kargo ile gönderilen gönderilerinizin takibini hava kargo şirketinden yapabilir arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yurtdışına Kargo Göndermek

 

Yurtdışına gönderilen kargolarda istenen belgeler konşimento belgesi ve proforma faturadır. Konşimento belgesi yurtdışına gönderilen kargoların sorunsuz bir şekilde yola çıkabilmesi için gereken bir evraktır. Havayolu taşıma senedi olarak bilinen konşimento, hava kargo firmasının gönderiyi teslim aldığını kanıtlar nitelikte bir belgedir. Proforma faturada ise gönderilen gönderinin içeriği ve bedeli yazar. Gönderiniz bir koli ise bu faturayı düzenlemek gerekir.

 

Uçak Kuryenin Avantajları

 

Uçak kuryelerin kesintisiz ve hızlı taşımacılık yapılmasında etkisi büyüktür. Uçak kuryeler havalimanından aldıkları gönderileri alıcısına saatler içerisinde teslim ediyor. Bunu yaparken farklı araçlar kullanan uçak kuryeler sayesinde evden çıkmadan gönderiniz kapınıza geliyor. Uçak kuryelerin avantajı gönderinizin güvenli şekilde elinize ulaşmasıdır.

 

Aynı zamanda uçak kuryelerdeki gönderilerinizi internet üzerinden takip etmeniz internet sayesinde çok kolay bir hale geliyor. GPS sistemi üzerinden takip edeceğiniz uçak kuryeniz havalimanından gönderiyi almasından kapınıza gelmesine kadar haritadan kuryenizin takibini sağlayabiliyorsunuz. İstanbul gibi kalabalık ve yoğun trafiğe sahip olan büyükşehirlerde İstanbul havalimanı uçak kargo ile gelen gönderilerde İstanbul uçak kurye firmasının teslim alması trafikten kaçınmak için tercih ediliyor.

 

Ucuz Uçak Kargolar

 

Ucuz uçak kargo şirketleri geniş müşteri kapasiteleri ile maliyetlerini karşılayabiliyor. Uçak ile kargo göndermek diğer kargo gönderme şekillerine göre daha pahalıdır ve bu kaçınılmazdır. Çünkü uçak kargo şirketlerinin maliyetleri çok yüksektir ve kar marjları da bu yüzden çok düşüktür. Bazı uçak kargo firmaları çok iyi hizmet vermelerine rağmen diğer uçak kargo firmalarına göre daha düşük fiyatlarda hizmet sunarlar.

 

Bunun sebebi müşteri edinmek, müşteri memnuniyetini ve sadakatini arttırmaktır. Şirketin ucuz hizmet vermesi kalitesiz hizmet verdiği anlamına gelmez. Özellikle yurt içi gönderimlerde çok iyi fiyatlar sunan kargo şirketleri çok bilinen ve çok tercih edilen kargo şirketleridir. Bir ülkede uçak kargolara olan talep çok fazla olmadığı için ve maliyetler çok yüksek olduğu için uçak kargo firmaları diğer kargo firmaları kadar fazla sayıda değildir. Bu yüzden güçlü bir rekabet ortamı söz konusudur. Şirketler, müşteri çekmek için kampanyalar yapabilir veya fiyatları tamamen düşürebilir. Örneğin bazı kargo şirketleri belirli yerlere daha ucuza uçabiliyorlar.

 

Bunu yapmalarının altında yatan bir sebep var. Sebep şudur ki, kargo şirketleri anlaşmalı oldukları firmaların sürekli olarak aynı yere taşıdıklarını yükleri için zaten gidecekleri yere ful kapasite olarak gitmek isterler. Yani kargo uçaklarında taşıma kapasitesi dolmadıysa kargo şirketleri bu kapasitenin boş kalması yerine ucuza yük taşıma yoluna giderler.

Zaten gidecekleri yere sanki o müşterinin yükü için gidiyormuş gibi bir imaj yaratarak bu boş kapasiteyi doldururlar ve aynı zamanda ek gelir elde ederler. Bunu yaparken önemli olan taşınacak yükün genel yük olmasıdır. Özel yükler özel hizmet gerektirdiğinden bu durum söz konusu değildir.

Uçak Kargo ve Uçak Kurye

Uçak kargo İstanbul ile yurtiçi veya yurtdışına her türlü yük gönderilebilir. Uçak kargolara günümüzde gelişen ve değişen teknoloji ile ihtiyaç daha fazla artmıştır. Ülkeler artık birbiriyle teknoloji yarışındalardır ve bazı ülkeler bu yarışın gerisinde kalabilir. Bu durumlarda o ülkenin vatandaşları bazı ihtiyaçlarını yurtdışından karşılamak isteyebilirler.

Uçak kargo sayesinde yurtdışı ile yapılan e ticaretlerde gönderinin ulaşması oldukça kolay bir hal alıyor. Uçaklar ile birkaç gün içinde yurtdışından aldığınız ürün kapınıza kadar geliyor. Çoğumuzun evinin önünde pist yoktur. Bu yüzden havalimanına kadar gelen kargomuz karayolu ile bize ulaşmalıdır. Bu noktada da devreye uçak kuryeler giriyor. Kargo veya yolcu uçakları ile ülkeye gelen gönderileriniz havalimanından anlaştığınız uçak kuryeler yardımıyla alınıp kapınıza kadar getiriliyor.

Aynı şekilde yurtdışına göndereceğiniz gönderileri de evinizden alıp havalimanında uçağa yetiştiren uçak kuryeler sayesinde kapıdan kapıya taşımacılık gerçekleşmiş oluyor.  Ateş Kurye hem deneyimli kurye personelleriyle hem de teşkilat yapısıyla hızlı ve güvenli bir taşımacılık sunuyor. İstanbul uçak kargo hizmetlerimizle teslimatları daha kolay yapabilirsiniz.