Motorsikletli Kurye

Motorsikletli Kurye

Motosikletli Kurye Hizmeti

Motosikletli kurye, trafiğin olumsuz etkilerini en aza indirmek için motosiklet kullanarak dağıtım gerçekleştiren kuryelere deniyor. Zamandan tasarruf edilen bu kurye çeşidinde, A2 ehliyetine sahip ve 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından kurye hizmeti veriliyor. Bu hizmetler farklı araçlar kullanılarak da verilebiliyor ama en fazla kullanılan araçlar motosikletlerdir. Kuryelerin genellikle şehir içinde kullanılması ve gün içindeki teslimatlar da tercih edilmesi de bu aracın daha fazla kullanılmasını etkiler. Kalabalık ve büyük şehirlerde, motosiklet ile yapılan dağıtım sayesinde paketiniz çok hızlı şekilde ulaştırılır. Kuryeliğin birçok farklı çeşidi vardır. Ancak düşünüldüğünde tüm hizmet çeşitleri de hızlıdır.

Motorlu Kurye Olmak

Günümüzde e-ticaretin de çok fazla kullanılması nedeniyle kuryelere olan ihtiyaç arttı ve bu yüzden kurye olarak iş bulmanız zor değil. Kurye şirketlerine başvuru yaparak kuryeliğe başlayabilirsiniz. Lise mezunu veya üniversite mezunu olma şartı firmadan firmaya değişiyor. Firmaların en fazla önem verdiği şey ise deneyimdir. Ayrıca kurye personeli alınırken vereceği hizmet de şartları belirleyici olabiliyor. Örneğin hızlı kurye hizmeti verecek bir personel alınacaksa, hizmet vereceği bölgeye hâkim olan kişilerden seçilebilir. Ayrıca uzun süredir motosiklet kullanan kişiler de daha fazla tercih edilir.

Ekonomik şartların zor olduğu günlerde, motorlu kurye olmak ideal bir iştir. Ancak kurye firmalarının çoğu motosikleti olan kişileri işe alırlar. Bu yüzden yakıt masrafı, motosiklet bakımı, sürücülük için gereken kıyafetler, sağlık sigortası gibi giderlerden dolayı kuryelerin kazancı düşebiliyor.

Motorlu kuryelerin hızlı olması ve sürekli motor kullanması nedeniyle bazı kazalar oluşabiliyor. Trafikte motosikletlere saygı gösterilmemesi nedeniyle ve firmaların kurye personellerini gereğinden fazla çalıştırmalarından dolayı da yorgunluk oluşabiliyor. Motorlu kuryelerin işleri kolay gibi görünse de zamanla yarışırlar ve baskı altında çalışırlar.

Nasıl Motorlu Kurye Olunur?

Motorlu kuryeler, yoğun bir iş temposu ile çalışırlar. Bu işe alınmak için bazı şartları sağlamanız beklenir. İlk olarak A1 veya A2 ehliyetine sahip olmanız şartı aranır. A1 125 cc’lik olan motorları kullanılabilmek için alınan ehliyettir. Çoğu kurye firması da A1 ehliyeti yeterli görmektedir. Ancak bazı istisna firmalar A2 ehliyet de isteyebilir. 

Bir diğer aranan şart ise 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Aynı zamanda fiziksel bir engeli ve el ve ayaklarında işlevsel bozukluk olmayan kişiler motosikletli kurye olabilirler.

Kargo ve Kurye Arasındaki Fark Nedir?

Kurye ile kargo arasındaki en belirgin fark hızdır. Amaçları aynı olsa da, kargo şirketleri paketin boyutlarına ve ağırlıklarına göre ücretlendirme yaparak taşıma hizmeti sunarlar. Ancak kurye hizmetinde önemli olan şey zamandır. Kargolar kitap, elbise gibi eşyalar için kullanılırken kuryeler daha çok evrak gibi küçük paketlerin gönderilmesinde kullanılır.

Kurye Hizmetleri Nelerdir?

Kuryeler, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için farklı şekillerde hizmet verirler. Kurye hizmetleri genellikle motosikletli kurye, kiralık kurye, yaya kurye ve arabalı kurye olarak hizmet verirler. Motosikletli kuryeler, motosiklet ile teslimat yapan ve yaygın olarak kullanılan bir hizmettir. Küçük boyutta ve ağırlıktaki paketler ve evraklar için kullanılır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerler hız bakımından avantaj sağlar.

Kiralık motosikletli kurye ise, sürekli teslimatı olan şirketler tarafından kullanılan ekonomik bir hizmettir. Anlaşma yaparak sürekli olarak kurye hizmeti alınır.  Ücret toplu olarak verilir ve tüm acil evrak gönderilerinde anlaşmalı olunan kurye şirketi aranır.

Yaya kuryeler de araçsız olarak hizmet verirler. Küçük boyutlardaki hafif gönderilerin teslimatını yapan kuryeler, yakın yerlere olan teslimatları gerçekleştirirler. İsteğe göre toplu taşıma araçlarını da kullanabilirler.

Bisikletli kuryeler, sırt çantalarıyla taşıdıkları gönderileri teslim edebilmek için bisiklet kullanırlar. Yaya kuryeler gibi, yakın mesafelerde kullanılırlar. Kullandıkları su geçirmez ve kare şeklindeki sırt çantalarıyla evrak, yemek gibi gönderileri alıcılarına ulaştırırlar.

Arabalı kuryeler, hafif ticari veya binek araçlar kullanılarak verilen hizmettir. Önemli paketler veya ağır, büyük boyutlu gönderiler için kullanılır. Şehirler arası kurye hizmetleri verilirken de arabalı olarak verilebilir. Aynı zamanda değerli eşyaların taşınmasında yine arabalı kuryeler kullanılabilir.

Kurye Teslimat Şekilleri

Kurye hizmetleri, farklı adreslere gün içerisinde birçok teslimat gerçekleştirirler. Teslimat şekilleri talebe ve kurye şirketinin prensiplerine göre farklılık gösterir. Bu teslimat veya dağıtım şekilleri; raporlu, raporsuz, imzalı ve imzasız teslimat olarak sayılabilir.

Raporlu ve imzalı teslimatlar, kurye personeli gittiği adreste paketi teslim ederken alıcıdan imza ister ve teslimat sonrasında gönderici kişiye teslimat ile ilgili detayların yer aldığı bir rapor sunmak zorundadır. Bu raporda teslimat sırasında oluşan sorunlar varsa bunlar da yazılır. Eğer alıcı adresine gidildiğinde alıcı yerinde yoksa, bilgi formu bırakılır.  Bilgi formunu gören alıcı kuryeyi tekrar çağırabilir ve Sultanbeyli motosikletli kurye ikinci gidişinde kuryeler ek bir ücret talep etmez.

Raporsuz ve imzasız teslimat şekillerinde paketler alıcıya imza veya kimlik istemeden teslim edilir. Teslimat sonrası herhangi bir rapor da sunulması söz konusu değildir. Hatta bu teslimat şeklinde alıcı evde yoksa, evrak gibi gönderiler varsa kapının altından atılabilir veya posta kutularına bırakılabilir.

Elden Dağıtım şeklindeki hizmetler de kurye şirketleri tarafından verilebiliyor. El ile dağıtılabilecek ürünler ise broşürler, davetiyeler, insert, duyuru metni gibi gönderilerin yaya kuryeler tarafından kalabalık alanlarda dağıtılması elden dağıtım hizmetidir. Bu teslimat şeklini birçok firma tercih ediyor. Örneğin reklamını yapmak isteyen bir firma, broşürlerini kuryeler aracılığıyla potansiyel müşterilerine ulaştırıyor.

Bankalardan alınan kredi veya banka kartları da kuryeler aracılığıyla dağıtımı yapılan gönderilerdir. Bunların doğru kişiye teslim edilebilmesi için ekstra özen gösterilir. İmza dışında kimlik ibrazı da istenerek kart doğru alıcıya telsim edilir ve teslimat tamamlandıktan sonra ilgili bankaya bir rapor sunulur.

Sektörel dağıtım denilen hizmet türünde de bir sektördeki işyerlerine doküman dağıtılır. Bu dökümanlar, elden dağıtım hizmetinde dağıtılan gönderilerdir. Ancak buradaki fark kalabalık bir alanda rastgele dağıtım yapmak değil, özellikle şirketin çalıştığı sektördeki yerlere dağıtım yapılmasıdır. Örneğin bir cadde üzerinde sadece giyim mağazalarına broşür dağıtılması sektörel dağıtıma örnek verilebilir.

Posta kutusu dağıtımı da yine aynı şekilde broşür gibi dokümanların dağıtımı hizmetidir. Ancak burada belli bir bölgedeki evlerin posta kutularına bu dokümanlar atılır. Dağıtım yapılan bölgeye müşteri karar verir ve hedef kitlesine göre farklılık gösterir. Örneğin bir mahallede açılan yeni bir marketin tanıtım broşürleri yalnızca yakın bölgedeki hanelere dağıtılır.

Kurye Çeşitleri

Kuryelerin bireysel kullanımı olsa da genellikle şirketler tarafından kullanılırlar. Amaca yönelik hizmet veren kuryelerin farklı hizmet şekilleri vardır. Bunlar, araçlı kurye, acil kurye, eczane kurye, yaya kurye, gece kurye, ekspres motosikletli kurye, VIP kurye, uçak kurye olarak sayılabilir. Moto kuryelerin motosiklet ile hizmet verdiğini söylemiştik. Araçlı kuryeler de genellikle otomobil ile hizmet veren büyük paketleri geniş mesafelerde taşıyan kurye hizmetleridir. Acil motosikletli kurye, acil gönderiler için kullanılan ve 7/24 hizmet veren kurye hizmetidir.

Genellikle, şirketlerin evrak göndermek için kullandığı bir kurye çeşididir. Eczane kuryeler, eczanelerde biten ilaçları temin etmek için ecza depolarına giderek buradan aldıkları ilaçları eczanelere ulaştırırlar. Aynı zamanda ilaç ihtiyacı olan evlere de eczanelerden aldıkları ilaçları götürebiliyorlar. Medikal firmalardan alınan medikal ürünleri, eczanelere ulaştıran da yine eczane kuryelerdir.

Gece kuryeler, genellikle akşam 7’den sonra hizmet veren ve gece saatlerinde teslimat yapan kuryelerdir. Gündüz trafikten dolayı yetişmeyen paketlerin teslimatı veya acil paketlerin gönderimi için gece kuryeler kullanılabilir. Vardiyalı olarak çalışan yerlerde özellikle gece kuryeler kullanılır.

Uçak kuryeler, uçak ile gelen gönderilerinizi havalimanından alarak size teslim eden kuryelerdir. Bir başka durumda, uçak kargo ile gidecek gönderilerinizi havalimanına götüren kuryelerdir. Bu hizmette önemli olan, doğru havalimanı ve doğru uçak iniş kalkış saatinin kurye personeline belirtilmesidir.

Hanelere dağıtım şeklinde de broşür ve duyuru metni gibi gönderilerin dağıtımı yapılır. Ancak burada posta kutusuna veya elden dağıtılmaz, evlerin önlerine bırakılır veya kapı kollarına asılır. Bu gönderiler genellikle poşet ile dağıtılır.

VIP dağıtım denilen teslimat şekli ise, kurye şirketlerinin özel müşterilerine verdiği bir hizmettir. Burada diğer teslimat şekillerinden farklı olan durum, kurye personelinin müşteri tarafından özel olarak seçilmesidir. Genellikle elit müşteriler, aynı kurye personeliyle çalışmak isterler ve bu tür bir hizmetle müşteri memnuniyetinin arttırılması hedeflenir.

Dağıtım Şekillerinde Hangi Ürünlerin Dağıtımı Yapılır?

Dağıtım şeklinde yapılan teslimatlar da genellikle küçük gönderilerin dağıtımı yapılır. Bunları sayacak olursak; broşürler, insert, duyuru metni, süreli ve süresiz yayınlar, banka kartları ve ekstreler, davetiyeler, küçük paketler, hediyeler, evraklar, katalog, promosyonlardır.

Bunların dışında dağıtılması yasak olan ürünler de vardır. Sadece dağıtımı değil taşınması ve teslimatı da yasak olan ürünler tehlikeli maddeler, altın, mücevher, patlayıcı ve aşındırıcılar, yanıcı sıvı ve katılar, oksitleyiciler, radyoaktif maddelerdir.

Kurye Rehberi Nedir?

Kurye çağırmanın birçok yolu var. Ancak doğru kurye şirketini bulmak için kurye şirketlerinin bir arada gösterildiği bir platforma ihtiyaç var. O platform da kurye rehberi olarak karşımıza çıkıyor. Kurye şirketleri ve kurye hizmeti almak isteyen kişileri buluşturan online platformda yalnızca kurye şirketleri var. Burada karşılaştırmalı olarak inceleyebileceğiniz kurye şirketlerinin fiyatlarını, motosikletli kurye telefon numarası, kurye firması hakkında değerlendirmeleri görebilirsiniz.

Fotoğraf, web sitesi, mail gibi bilgilerin de paylaşılabildiği rehber sayesinde, hizmet almak istediğiniz kurye şirketine kolayca ulaşabilir ve gönderinizin teslimatını gerçekleştirebilirsiniz. Kullanımı kolay olarak tasarlanan platform, kurye sektörünün ihtiyaçları için kurulmuştur.

Kurye rehberinde bulunan kurye hizmetleri; motorlu kuryeler, arabalı kurye, VIP kurye, uçak kurye, ekspres kurye, eczane kurye, acil kuryedir.

Kurye firmaları, kurye rehberinde firmaları hakkında bilgiler paylaşabilir, reklam amaçlı olarak araç ve ekipman fotoğraflarını koyabilirler. WhatsApp numarası eklenebilir ve firma bilgileri istenildiğinde güncellenebilir. Aynı zamanda bu sistemde duyuru yapılabilir. Üye olabilmek için bir kurye şirketinizin olması gerekir. Aynı şirket ile birden fazla hesap açamazken, bir üyelik ile birden fazla şirket eklenebilir. Üyeliğin ücretsiz olduğu platform, modüller ve diğer uygulamalar için ek ücret talep edebilir. Üye olurken dikkat edilmesi gereken şey, istenen bilgilerin eksiksiz doldurulmasıdır.

Hızlı Kurye Nedir?

Hızlı kuryeler, acil gönderilerde kullanılmakla birlikte işletmeler tarafından sürekli olarak kullanılabiliyor. Hızlı şekilde hizmet verirler ve acil olan gönderileri, istenilen saatte yerine ulaştırırlar. İstanbul gibi büyükşehirlerde bile İstanbul motosikletli kurye şirketlerinin teslimat süresi 1 saati aşmaz. Özellikle işletmelerin acil evrak gönderilerinde kullanılır.

Bireysel kullanımlara bakıldığında, genellikle özel günlerde gün içerisinde hediye gönderileri için hızlı kuryeler kullanılabilir. Ücretleri normal kuryelere göre daha fazla olan hızlı kuryeler günün her saatinde hizmet verebilir ve motorlu kuryeler kullanıldığı bir kurye çeşididir.

Ekspres Kurye Nedir?

Ekspres kurye, olabilecek en hızlı şekilde taşıma hizmeti sunarak özel müşterilerine hizmet verirler. Bu kurye hizmetinde, gönderinizin ulaşmasını istediğiniz saati belirterek o saatte paketinizin alıcısına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Motorlu kurye olarak verilen bu hizmet, trafikten ve kalabalıktan etkilenmeyerek küçük boyuttaki paketlerinizi şehir içerisinde uzak yerlere bile çok kısa bir süre içerisinde ulaştırırlar.

Acil Kurye Nedir?

Acil kurye hizmeti de hızlı teslimat gerçekleştiren bir kurye çeşididir. Örneğin 120 dakikada giden bir paketi acil kurye ile 50 dakikada ulaştırabilirsiniz. Özellikle firmaların acil evrak gönderilerinde kullandıkları bir hizmet olan acil kurye, 7/24 hizmet verir ve motosikletli kurye tarafından verilir.

Acil kuryelerin motosikletli kurye fiyat değerleri normal kurye hizmetlerine göre daha yüksektir ve genellikle gidilecek mesafeye göre belirlenir. Örneğin İstanbul’da karşı yakaya göndereceğiniz bir paket ile, ucuz motosikletli kurye ile aynı yakada farklı bir semte göndereceğiniz paket için kurye hizmeti fiyatları farklı olacaktır.

Gece Kurye Nedir?

Gece kuryeler de hızlı hizmet veren bir diğer kurye çeşididir. Gece saatlerinde hizmet verirler ve genellikle motosiklet kullanılarak teslimat gerçekleştirilir.  Gece kuryeler, özellikle gece mesaisine kalan çalışanlar, vardiyalı çalışan kişiler tarafından kullanılır. Örneğin gece nöbetinde olan bir güvenlik personelinin dışarıdan yemek söylemesi durumunda bu yemeği gece kuryeler ulaştırır. Bunun dışında gece çalışan bir işyerinin malzeme ihtiyacını da yine gece kurye karşılayacaktır.

Gece çalışan kuryelerin ücretleri de gündüz çalışan kuryelere göre daha fazla olur.  Çünkü gece çalışan kuryeler hem daha fazla tehlike altındadır hem de daha zor şartlarda çalışırlar. Bunu göz önüne alan Kadıköy motosikletli kurye firmaları, gece kuryelerin fiyatlarını da arttırma yoluna gider. Taksilerde gece tarifesi olduğu gibi motosikletli kurye Kadıköy şirketlerinde de gece tarifesi işler.

VIP Kurye Nedir?

VIP kuryeler genellikle kurye şirketinin düzenli ve elit müşterilerine verilir. Ancak isteğe göre yeni bir müşteriye de verilebilir. VIP kuryenin amacı daha iyi bir hizmet verebilmektir ve siz de sürekli olarak bir kurye şirketine ihtiyaç duyuyorsanız VIP kurye hizmeti alabilirsiniz. Burada farklı olan şey ise kurye personelini seçenekler arasından kendiniz seçebiliyor olmanızdır.

Hem hızlı hem de güvenli olarak teslimat gerçekleştiren VIP kuryeler, istediğiniz farklı özel hizmetleri de verebiliyor. Örneğin Beşiktaş motosikletli kurye şirketinin hangi hizmeti ne şekilde vereceğini, teslimat süresini ve gideceği yere ne şekilde gideceğini seçebilirsiniz. Aynı zamanda gönderinizin alıcıya ulaşacağı saati belirtebilirsiniz. İmkanlar doğrultusunda istediğiniz saatte gönderiniz alıcısına ulaşacaktır.

Şehir İçi Kurye Nedir?

Şehir içi kuryeler, bir şehirdeki ilçelerde hizmet veren kuryelerdir. Şehir içi kuryeler genellikle yakın mesafelere gittikleri için hızlı teslimat gerçekleştirirler. Hızın yanında güvenliği de sağlayarak gönderilerinizi uygun araçlar kullanarak alıcısına ulaştırırlar. Gönderinizin boyutu kullanılacak aracı belirler. Genellikle motosiklet kullanılır. Özellikle yemek siparişleri için çalışan kuryeler, belli bir bölgede hizmet veren yemek şirketleri için yoğun şekilde çalışırlar. E-ticaret sitelerinin aynı şehirdeki teslimatları için de yine şehir içi kuryeler teslimat işlerini gerçekleştirirler.

Şehir içi kuryelerin bir diğer kullanım amacı da sanal marketlerdir. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde çok sık tercih edilen sanal marketler, kuryeler aracılığıyla sipariş edilen ürünleri gönderirler. İstanbul’da birçok yerde şubesi olan sanal marketler, kendi kurye şirketlerini kurabilecekleri gibi Bakırköy motosikletli kurye şirketlerinden de hizmet alabiliyorlar.

Yine belli bir bölgede hizmet veren şirketler de şehir içindeki evrak gönderileri için şehir içi kuryeleri kullanabilirler. Birkaç saat içinde gerçekleşen teslimatlar, İstanbul gibi büyük bir şehirde motosikletli kurye İstanbul teslimat süresi mesafeye göre farklılık gösterebilir.

Şehirler Arası Kurye Nedir?

Şehirler arası kuryeler bir şehirden aldıkları paketleri başka bir şehirdeki adrese ulaştırırlar. Araçlı olarak verilen bu hizmetler, şehir içinde verilen kurye hizmetleri gibi gün içerisinde teslim edilecek şekilde verirler. Çok uzak mesafedeki şehirler için kargo şirketlerinin kullanılması daha doğrudur ancak birbirine yakın şehirlerde kurye hizmeti almak daha hızlı olacaktır. Örneğin Eskişehir-Bilecik arası taşınacak acil gönderiniz için hızlı kurye seçeneğiyle şehirler arası kurye hizmeti alabilirsiniz. Binek otomobil ile hizmet verilebildiği gibi şehirler arası olsa da motosiklet de kullanılabilir. Bu paketin boyutuna ve gidilecek mesafeye göre farklılık gösterir.

Kurye Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kuryeler, kargo şirketlerine göre çok daha hızlı hizmet verirler. Ayrıca her zaman ulaşılabilir olması da kuryelerin bir diğer avantajıdır. Gece acil gönderilerinizi bile 1 saat gibi bir sürede gönderebilirsiniz. Kuryeler, genellikle kısa mesafelere olan gönderileriniz için hizmet verse de şehir dışına bile gidebilir. İsteğe ve ihtiyaca göre, istenilen noktaya giden kuryelerden özel hizmet de alabilirsiniz. Acil gönderileriniz için hızlı veya ekspres kurye hizmetlerinde yararlanabilirsiniz.

Gebze motosikletli kurye şirketlerine olan kolay ulaşım sayesinde, istediğiniz kurye şirketini internet üzerinde kolayca bulabilir ve çağırabilirsiniz. Kurye personelleri hızlı bir hizmet verirler ve çağırdığınızda dakikalar içeresinde en yakın kurye personeli gönderinizi almaya gelir.

Kurye Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuryeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken şey Tuzla motosikletli kurye şirketlerinin güvenilir bir hizmet sunuyor olmasıdır. Özellikle kurumsal kurye şirketlerini tercih etmek, gönderinizin ve sizin güvenliğiniz için önemlidir. Bazı kuryeler, deneyimsiz kurye personellerini çalıştırabiliyor. Bu gönderinizin güvenliğini tehlikeye atar. Ehliyete sahip olmayan kişilerin çalıştırıldığı bir şirket gönderiniz için hasar güvencesi ve garantisi vermeyecektir.

Ümraniye motosikletli kurye çağırıldığında yapmanız gereken şey kuryeniz gelmeden önce paketi hazır hale getirmenizdir. Doğru şekilde ambalajladığınız paketlerinizi kurye geldiğinde vererek karşılığında paketlerinizin ayrıntılarının olduğu bir doküman almanız gerekir. Ayrıca paketinizin fotoğrafını çekmek de daha güvenli olacaktır. Gönderinizin teslim ettiğiniz şekilde alıcıya ulaşması için çektiğiniz fotoğrafları kanıt olarak saklamanız gerekir.

Aynı zamanda kurye personelleri için de aynı durum geçerlidir. Teslim aldıkları gönderinin boyutları, içeriği gibi ayrıntıların yazılı olduğu bir belgeyi yanlarında bulundurmaları bir sorun oluşması durumunda sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır. Eksik veya hasarlı olarak teslim edilen gönderiler için kurye personellerinin suçlanmaması için gerekli önlemleri alması gereken kurye şirketleridir.

Kuryelerin dikkat etmesi gereken şey ise, taşıdıkları paketin içeriğini bilmeleridir. Taşınması yasak olan bir ürünü taşımak kurye personelleri için de kurye şirketleri için de sorun yaratabilir. Bundan emin olmak için göndericiye paketin içeriği sorulmalı ve yasaklı bir maddeyse taşınmayacağı belirtilmelidir.

Gidilecek yerin uzaklığına göre seçilecek araca doğru karar verilmelidir. Büyük paketlerde kullanılan araçlar, trafiğin yoğun olduğu saatlerde kullanıldığında kuryenin müşterilerine sunduğu taşıma hizmetinin süresi aksayabilir ve uzayabilir. Bu yüzden hizmet verilen bölgeye hâkim olunmalı ve şirket tarafından teslimat süreci doğru şekilde yönetilmelidir.

Moto Kurye Teslim Bildirimi Nedir?

Müşterilerin kurye hizmeti alırken en fazla dikkat ettiğin şey güvenilir olmasıdır. Özellikle değerli bir eşyanın veya evrakın taşınması için alınan kurye hizmetinin güvenilir olması çok önemlidir. Güvenilir kurye şirketleri genellikle kurumsaldır ve gerekli yetki belgelerine sahiptir. Ancak müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için farklı sistemler geliştirebilirler. Onlardan biri de teslimat bildirimidir. Online olarak gönderinizin durumunu takip edebileceğiniz ve teslimat gerçekleştiğinde bildirim alacağınız bir sistem olan teslimat bildirimi, güvenli bir hizmetin garantisini veriyor.

Yalnızca gönderi takibi değil, herhangi bir beklenmeyen bir durum olduğunda da Şişli motosikletli kurye şirketine ulaşabilmenize olanak sağlıyor. Örneğin adreste bir değişiklik olduğunda kurye personeline uygulama üzerinden bildirim gönderebilir ve aksaklığı kısa sürede düzeltebilirsiniz. Mail ve kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapan kurye şirketleri, paketinizin güvenliğini garanti ederler.

Kurye Takip Sistemi Nedir?

Kurye takip sistemi, müşteri memnuniyeti arttırmak ve gönderinin güvenliğini sağlamak için yapılmış bir uygulamadır. Birçok kurye şirketi bu sistemi kullanarak, müşterilerinin güvenini kazanıyor. Gönderinizi kurye personeline teslim ettiğiniz andan itibaren gönderinizin hareketlerini izleyebileceğiniz bir sistem olan kurye takip sistemi sayesinde, kurye şirketini aramaya gerek kalmadan gönderinizin teslim edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.

Ayrıca bazı uygulamalar ile kurye çağırabilir ve yine bu uygulamalar üzerinden kuryeniz daha gönderiyi almaya gelmeden önce izleme başlar. Size ne kadar mesafe uzaklıkta olduğunu görebilir, gönderinizi ona göre hazırlayabilirsiniz.

E-Ticarette Kurye Neden Önemlidir?

Kurye şirketlerine olan ihtiyacın artmasına sebep olan şey e-ticaret sitelerinin kullanımın yaygınlaşmasıdır. Birçok e-ticaret sitesi kargo ile değil de kuryeler ile çalışmayı tercih ediyor. Müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için anlaşma yaptıkları kurye şirketleri veya özel kuryeler yardımıyla gün içerisinde siparişleri alıcılarına ulaştırıyorlar. Ancak farklı şehirlerden gelen siparişler için bu pek mümkün oluyor.

Alışveriş sitelerinden ziyade, yemek siteleri veya her yerde şubesi olan belli markalar bu hizmeti kullanabiliyorlar. Örneğin çiçek satan bir yerin her ilde şubesi varsa internet üzerinden gelen tüm siparişleri hangi şehirdeyse o şehirdeki şubeden kuryeye aldırarak müşteriye gönderebilir. Yemek şirketlerinde de o bölgede sipariş veren kişilere yemeklerin ulaştırılması kuryeler tarafından yapılır. Yemek şirketleri genellikle kendi özel kuryelerini çalıştırırlar. Özellikle yemek siparişi uygulamaları sayesinde kuryenizin durumunu görebilir ve aldığınız hizmeti puanlayabilirsiniz

Hız, hoşgörü gibi ölçekler ile değerlendirme yapmaya olanak tanıyan uygulamalar sayesinde yemek şirketi de kurye personellerini değerlendirebilir. Kuryeler, 7/24 çalışan kişilerdir ve özellikle büyükşehirlerde talebe yetişebilmek için hızlı hareket ederler. Bu puanlama sisteminde onlara verilen iyi puanlar sayesinde, kurye şirketlerinin ödüllendirme yapması kurye personellerinin hak ettiği bir uygulamadır. Tüm istek ve ihtiyaçlarınızı anında kapınıza getiren kuryelere olan talep, her geçen gün artmaktadır.

Kurye Fiyatları Nasıldır?

Kurye fiyatları, kurye şirketlerine göre farklılık göstermekle beraber birçok faktörden de etkilenir. Gönderinin boyutu, hizmet verilecek araç, kurye hizmetinin türü, gidilecek mesafe gibi birçok durum fiyatlara etki eder. Örneğin hızlı kurye hizmetiyle normal kuryelerin hizmeti aynı olmayacağı gibi, VIP kurye hizmetiyle de ekspres kurye hizmetinin fiyatı aynı olmayacaktır.

Bunun yanında şehir içinde verilen hizmetler daha ucuz olabilirken şehirlerarası kurye hizmetleri hem mesafeden dolayı hem de özel bir hizmet olduğu için daha yüksek ücretli olacaktır. Ayrıca teslimat şekilleri de kurye şirketlerinin fiyatlarına etki eder. Örneğin bir elden dağıtım hizmeti ile sektörel dağıtımın fiyatlarının da aynı olması beklenemez.

Bazı firmalar kurye şirketleriyle anlaşma yaparak sürekli şekilde hizmet alabiliyorlar. Bu durumlarda ekonomik paketler sunulabiliyor ve yine normal kurye hizmetlerinin fiyatlarıyla farklılık gösterebiliyor. Özellikle sürekli müşterilerine VIP kurye hizmeti veren şirketler, dışarıdan gelen bir müşterisine aynı VIP hizmeti için farklı bir fiyatlar sunabilir. Kurye personellerine kullanılan araç ve ekipmanlara göre de kurye fiyatları farklılık gösterecektir.